logo

Balyoz’da tahliye kararı

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin kararına uyarak, 236 sanık için tahliye kararı verdi. Başta Mamak ve Silivri olmak üzere tahliyeler başladı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında 236 sanık için tahliye kararı verdi.

Yerel mahkeme bu kararla, Anayasa Mahkemesi’nin dün “haklarının ihlal edildiği” yönünde verdiği karara uymuş oldu.

Mahkeme heyeti, “İnfaz durdurulmalı, sanıklar derhal serbest bırakılmalı” dedi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin savcısı da, Balyoz davası sanıklarına ilişkin yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması yönünde görüş bildirmişti.

Savcılık mütalaasında, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın mahkeme tarafından dinlenmemesinin altını çizdi.

İLK TAHLİYELER
İlk tahliyeler Mamak Cezaevi’nde yaşanıyor. 5’i general 49 muvazzaf askerin çıkışı başladı. Askerler, aileleri tarafından alınarak cezaevinden çıkarılıyor. Bir grup askerden açıklama gelmesi bekleniyor. Öte yandan askeri kaynaklardan, tahliye olan kişilerin görevlerine geri dönebilecekleri bilgisi edinildi.

Gözlerin çevrildiği bir diğer adres ise Silivri Cezaevi. 93 kişinin bulunduğu cezaevinden de tahliyeler başladı. 

Tahliye olacak isimler arasındaki Albay Dursun Çiçek’in kızı İrem Çiçek, saat 20.00 sıralarında tahliye olanların toplu halde açıklama yapacakları bilgisini verirken, Silivri’de 5’i orgeneral 1’i oramiral 93 tutuklu isim bulunuyor. Tahliye olacaklar arasında Çetin Doğan, Özden Örnek ve Bilgin Balanlı da var.

‘ENGİN ALAN HAFTAYA MECLİS’E GELECEK’
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, “Balyoz” davasından hükümlü olan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından bugün tahliye edileceğini söyledi. Halaçoğlu, Alan’ın haftaya Meclis’e geleceğini de belirtti. 

TSK’DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı kararla ilgili bir açıklama yaparak personelin ve ailelerinin sevincini paylaşıyoruz dedi:
“Kamuoyunda ‘BALYOZ’ olarak adlandırılan dava ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ‘HAK İHLALİ’ kararına dayanarak yerel mahkeme tarafından verilen tahliye kararı sonucunda özgürlüklerine kavuşan emekli ve muvazzaf personelimizin ve ailelerinin sevinçlerini yürekten paylaşır, yeniden yargılama sürecinin adil bir kararla sonuçlanmasını ümit ve temenni ederiz.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.