logo

Bakanlık: Mevzuata aykırı durum yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yangın faciasının yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri’nde 2012 yılından bu yana yapılan denetimlerde mevzuata aykrı bir duruma rastlanmadığı belirtildi.

maden-ocağı-soma-patlamaÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, maden faciasının ardından 3 iş müfettişini Soma’ya gönderdi.

Yapılan denetimde 2012’den bu yana ocakta yapılan denetimlerde mevzuata aykırı bir duruma rastlanmadığını bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Soma Kömür İşletmeleri AŞ işyerinde Bakanlık müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014’te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek mevzuata aykırı bir durumun görülmediği ifade edildi.

Ayrıca işyerinde 25 Temmuz 2013’ten itibaren 9 iş güvenliği uzmanı, 3 işyeri hekiminin çalıştığının tespit edildiği bildirilerek şunlar kaydedildi:

“Olayın ilk başından itibaren müfettişlerimiz olay yerindedir. Bakan Yardımcımız ve Teftiş Kurulu Başkanımız da olay yerine hareket etmiştir. Maden ocağında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtulmalarını temenni ediyoruz.”

Etiketler: » » » » »
Share
863 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.