logo

Bakan Yıldız: Ispatlasınlar istifa ederim

Enerji Bakanı Taner Yıldız, şu ana kadar 274 işçinin cenazesine ulaşıldığını söyledi. Yıldız, ‘madende 15 yaşında çocuk çalıştırıldığı’ iddiasına ise “‘Ispatlasınlar istifa ederim” yanıtını verdi.

yıldız

Soma’daki maden faciasına yönelik çalışmaları koordine eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız son açıklamasında ölü sayısının 274’e yükseldiğini söyledi.

19.00 sıralarında ölü sayısının 245 olduğunu açıklayan Bakan Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağılık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte saat saat 22.10 sıralarında tekrar kameralar karşısına geçti.

Bir önceki açıklamasında ocağın bir kısmında yaklaşık 20-22 kişilik grup bulunduğunu söyleyen Yıldız, söz konusu işçilerin cesetlerine ulaşıldığını ifade etti.

Yıldız, “Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 274 işçi kardeşimize ulaştık. 196 içi kardeşimizin naaşını ailelerine teslim ettik” diye konuştu.

Galerilerde yangının devam ettiğini, bu nedenle havanın yönünü değiştirmek durumunda olduklarını ifade eden Yıldız, “Yangınla birlikte bu işi götürmek durumundayız. Havanın yönünü değiştirmek için 4 saatlik hazırlık süremiz var. Gece yarısı saat 02.00 itibariyle tekrar çalışmalara başlayacağız. Kurtarma ekibi olarak2 ayrı bloktan madene gireceğiz. 2-2.5 saat kadar kurtarma ekibi dinlenip tekrar sabaha kadar çalışmaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

‘İKİ ZOR BÖLGE KALDI’
İki zor bölgenin kaldığını, çalışmaları yarın tamamlamak istediklerini bildiren Yıldız, zamanın aleyhte işlediğini yineledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız bir soru üzerine işçilerin tamamının madenden çıkartılmasından sonra hemen idari ve davaya konu olacak soruşturmalar ile denetimlerin başlayacağını, teknik rapor sonucunun beklenmesi gerektiğini belirtti. Ocakta hızlı karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıya olunulduğunu, buna trafo patlamasının mı yoksa başka bir şeyin mi yolaçtığının raporlamalardan sonra görülebileceğini ifade eden Yıldız, “İşçi kardeşlerimiz çıkarıldıktan sonra buradaki teknik çalışmalar sonuçlandırılıncaya kadar kapılar mühürlenecektir. Ancak teknik heyetin çalışmasına müsaade edilecektir. Bütün bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız” cevabını verdi.

‘RİSK ALMAMALIYIZ’
Havanın yönünün değiştirilmesi sürecinde kurtarma çalışmalarının yapılıp yapılamayacağı yönündeki soru üzerine Yıldız, sıhhatli yapılmasının işin kendisi kadar önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“500’ü aşkın arama kurtarma ekibi güzel bir koordinasyonla çalışıyor. Onların sağlığını en az yeraltındaki arkadaşlar kadar da düşünmek durumundayız, üstümüze bir risk almamalıyız. Temiz havanın yönünü değiştireceğiz. Haritalar, dehlizler, kanallar bizim böyle yapmamızın doğru olacağını söylüyor. 9 kişilik heyetle değerlendirdik ve bu sonuca vardık.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ardından madende 15 yaşında çocuk çalıştırıldığı iddiası Taner Yıldız tarafından da yalanlandı.

Bakan Yıldız, “15 yaşında bir çocuğu burada çalıştırdılar” şeklindeki serzenişine, “Bunu kim söylüyor, niye ıspatlanmıyor? ” diye sordu.

Madenci yakınının “sosyal medyada yazıldı” ifadeleri üzerine Taner Yıldız, “Bu iddiayı ortaya atanlar ıspatlamakla mükelleftir. 15 yaşında bir çocuğun burada çalıştığını iddia edenler yalancının ve müfterinin tekidir. 15 yaşında çocuk kim ıspat etsinler. Burada 15 yaşında bir çocuk çalıştırıldıysa ben istifa ederim. Bu iddiayı ortaya atanlar ıspatlayamazsa ne yapacaklar?” şeklinde sordu.

Yıldız, kendisine tepki gösteren bazı vatandaşlarla yaptığı konuşma sonrasında ikna ettiği ve öpüşerek ayrıldıkları görüldü.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.