logo

Bakan Elvan: Bizi şoke etti

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, hızlı tren hattının açılışının ertelenmesiyle ilgili NTV’ye konuştu. Kesilen kabloların çok kalın olduğunu ve kolay kesilemediğini söyleyen Elvan, “Son iki haftada olan hadiseler bizi şoke etti” ifadesini kullandı.

Bugün Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara-İstanbul hızlı tren hattının açılışının ertelendiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, daha önceden bu ay sonu hizmete açlılacağı açıklanan hattın, son iki haftada 200 kez sabotaja maruz kaldığı ve bu nedenle açlışın haziran ayında yapılacağı duyuruldu.

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, konuyla ilgili bilgi verdi.

Daha önceden kablo hırsızlığı gibi olaylarının yaşandığını söyleyen Elvan, son 2 haftada yaşanan olayların ise kendilerini ‘şoke’ ettiğini kaydetti.

Elvan, “Bunlar çok kalın kablolar, herbirinin içinden 48 kablo geçiyor. Kolay kesilebilecek kablolar değil” diye konuştu.

Bakan Elvan, şunları söyledi:

“Eskişehir-İstanbul arasındaki test çalışmalarını bitirme aşamasındaydık. Ancak son 2 hafta içerisinde yaklaşık 200 adet sinyalizasyon ve haberleşme kablosu kesildi.

Buna ilave olarak 70 adet ray devresi bağlantı sistemi kesildi. Bunun bir sabotaj olduğunu düşünüyoruz.

Çünkü bu kablolar çok kalın ve kolay kesilebilecek kablolar değil. Özel aletlerle kesilebilecek kablolar. Maalesef kabloların geçtiği beton kanalları açıp içerisindeki kabloları birçok yerde özellikle Sakarya ve Bilecik sınırları içerisinde kesmişler.

Biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bununla birlikte valiliklerimiz ve jandarma güvenlik önlemlerini artırdı. Maalesef böyle bir hadiseyle karşı karşıya kaldık ama yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.

Son birkaç haftada ortaya çıkan bir hadise. Daha önce de oluyordu ama genellikle kablo çalma şeklinde oluyordu. Ancak son iki haftada cereyan eden hadise bizi şoke etti tabiri uygunsa. Bunlar çok kalın kablolar, herbirinin içinden 48 ayrı kablo geçiyor. Bu kabloların kesilmesi o şekilde bırakılması son derece düşündürücü ve manidar.

Tekrar bir sabotajla karşılaşmazsak haziranda açmayı düşünüyoruz.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.