logo

AYM’den ‘seçim barajı’ açıklaması

Anayasa Mahkemesi’nden seçim barajı tartışmalarıyla ilgili yapılan açıklamada ”Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir” denildi.

Haşim KılıçAnayasa Mahkemesi’nin (AYM) seçim barajının kaldırılmasına ilişkin başvuruları gündemine alması, siyasette eski tartışmayı yeniden başlattı.

Habertürk Gazetesi’nden Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılmasına ilişkin başvuralarla ilgili raporun tamamlandığını söyledi.

Kılıç, 2-3 hafta içinde karar vereceklerini açıkladı.

Ankara’da hem mahkemenin vereceği karar, hem de kararın 2015’te yapılacak seçimi etkileyip etkilemeyeceği tartışılıyor.

AYM’DEN AÇIKLAMA
Seçim barajı tartışmalarıyla ilgili yapılan değerlendirmeler nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkanlığı adına yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 27-28 Kasım tarihleri arasında Avrupa Konseyi’nin “Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvurunun etkinleştirilmesi” konusunda, Antalya’da düzenlenen konferans sonrasında, bir gazetecinin yemek sırasında, “Anayasa Mahkemesine Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçim barajıyla ilgili bireysel başvurularının ne aşamada olduğu” konusunda soru sorduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Soruya karşılık, Başkan Haşim Kılıç’ın verdiği cevapta aynen ‘Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, bölümün konuyu görüşerek seçim barajı ile ilgili bireysel başvurularda önemli usuli sorunlar olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunda görüşülmesinin daha isabetli olacağı düşüncesi ile dosyaların Anayasa Mahkemesi Genel Kuruluna gönderildiği, Genel Kurulun uygun olması halinde, belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği’ belirtilmiştir. Bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmemiştir.”

‘GAZETECİMİZİN KENDİ GÖRÜŞÜ VE DEĞERLENDİRMESİ’
Yapılan başvuruların “kabul edilebilir” olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığının açık olduğu vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir.

Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir. Yanlış anlamalara neden olmamak için bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.