logo

‘Ateşkes müzakerelerine dönüş olmaz’

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Filistin heyetine Mısır’daki müzakerelerden çekilmesi çağrısında bulundu.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’a bağlı televizyon kanalı El-Aksa’da yayınlanan açıklamasında, “Ateşkes girişimi düşük yaptı ve bugün şehit edilen Ali ed-Dayf (İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı’nın oğlu) ile birlikte defnedildi. Filistin heyetinin derhal müzakerelerden çekilmesi ve oraya dönmemesi gerekir. Bugünden sonra bu yola (ateşkes müzakerelerine) dönüş yoktur. Bu yoldaki herhangi bir hareket, bizi hiçbir şekilde bağlamaz” ifadesine yer verdi.

“Kahire’deki müzakerelerin Filistin halkının beklentilerini karşılamayacağından emindik” diyen Ebu Ubeyde, buna rağmen saldırıların durması, ambargonun kaldırılması ve Gazze’nin yeniden imarı için anlaşma sağlanması amacıyla gereğinden fazla zaman tanıdıklarını belirterek, İsrail’in yerine getirmesi gereken asgari talepleri dahi karşılamayarak ateşkes için altın fırsatı kaçırdığını söyledi.

Ebu Ubeyde ayrıca, İsrail’in İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Ed-Dayf’a yönelik suikast girişiminde “başarısız” olduğunu söyledi.

İsrail’in ateşkesi bozarak Gazze’nin kuzeyindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi’nde bulunan Delu ailesine ait eve dün hava saldırı düzenlemesi sonucu aralarında İzzeddin el-Kassam Tugayları Genel Komutanı Muhammed Dayf’ın eşi ve 7 aylık çocuğunun da bulunduğu 5 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Ed-Dayf, uzun zamandır İsrail’in öldürmeyi düşündüğü arananlar listesinin ilk sırasında yer alıyor. İsrail, Dayf’ı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik onlarca operasyonunun arkasındaki adam olarak nitelendiriyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
615 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.