logo

26 Aralık 2015

Arap Birliği’ne Başika yanıtı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Başika’daki Türk askeri danışmanları korumak için bölgeye asker göndermesini kınayan Arap Birliği’ne yanıt verdi. Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, “Arap Ligi’nin açıklaması, maalesef, DEAŞ’ın bölgemize tehdidinin boyutlarını, bu tehdit karşısında ülkemizin özverili ve kararlı çabalarını kavrayamadığını ortaya koymaktadır” dedi.

BaşikaDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye’nin Başika’daki Türk askeri danışmanları korumak için bölgeye asker göndermesini kınayan Arap Birliği’ne yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. Bilgiç, Irak’taki IŞİD’le mücadele konusunda “Irak’la DEAŞ’a karşı işbirliğini geliştirme ve derinleştirme ve bunun için gerekli mekanizmaları tesis ederek istişarede bulunma irademizde bir değişiklik yoktur.” ifadelerini kulllandı. Arap Birliği’nin kınama kararına da “Arap Ligi’nin açıklaması, maalesef, DEAŞ’ın başta Irak olmak üzere bölgemize yönelik oluşturduğu tehdidin boyutlarını, bu tehdit karşısında ülkemizin özverili ve kararlı çabalarını kavrayamadığını ortaya koymaktadır.” karşılığını verdi.

Irak’ın çağrısıyla Perşembe günü Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları Türkiye’nin Başika’ya asker göndermesini kınamıştı.

Arap Birliği Ankara’dan askerleri çekmesini talep etmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
297 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET