logo

Alman Maslahatgüzar, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Dışişleri BakanlığıDiplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bakanlığa çağrılan Dölger’e, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Levent Murat Burhan, Alman Federal Meclisinin 1915 olaylarına dair tasarıyı kabulüne ilişkin Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı iletti.

Görüşme yaklaşık 35 dakika sürdü. Dölger, görüşmenin ardından basına herhangi bir açıklama yapmadan bakanlıktan ayrıldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkında, “Özgürlüklerin pek çok alanda rahatlıkla kullanılabildiği Almanya’da, 1915 olayları konusunda ise tek sesli ve baskıcı bir ortam vardır. 1915’te ne olduğunu anlamak ve anlatmak yerine, Ermeni anlatısını dikte etmek üzere bu ülkede uzun yıllardır yürütülen çalışmalarla üretilen çok sayıda kitap, belgesel ve film Alman kamuoyunda tek yönlü bir kanaat oluşturma görevini üstlenmiştir. Bu politikanın arkasında yatan sebepler arasında ırkçılığa varan Türk ve İslam karşıtlığı, güncel iç ve dış politik gelişmeler, kibirli ve fırsatçı bazı siyasetçiler ile Almanya’nın Namibya’dan holokosta uzanan insanlığa karşı suçlar ve soykırım sicilinin yarattığı derin travma sayılabilir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Bakanlık açıklamasında, meşru bir tartışma konusu olduğu Avrupa hukuku içtihadına girmiş 1915 olayları hakkında Alman Federal Parlamentosunun bugün aldığı kararın söz konusu kurumun itibarı bakımından utanç verici olduğu vurgulanmıştı. Tarihi siyasileştiren, geçmişin özgürce konuşulmasını engelleyen, bir tabu haline getirilen Ermeni anlatısını tartışılmaz bir gerçek gibi dayatmaya çalışan, cehalet ve hukuka saygısızlık örneği olan bu kararın altında imzası olanlara, 1915 olaylarına ilişkin anlaşmazlıktan uzlaşıya varılabilmesinin diyalog, duygudaşlık ve adil bir bakış açısıyla mümkün olduğu hatırlatılan açıklamada, “Osmanlı Ermenilerinin acılarını paylaşarak hatıralarını yaşatmaya çalışan, Ermeni kültürel varlıklarına sahip çıkan ve iki komşu halk arasında uzlaşı yollarını açmak için önemli adımlar atan Türkiye’nin Alman Federal Parlamentosundan öğreneceği hiçbir şey yoktur.” ifadelerine yer verilmişti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
355 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.