logo

AK Parti’liler Erdoğan’ı gözyaşlarıyla uğurladı

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi, Ankara’da yapılıyor. Kongreye tek aday olarak giren Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan’dan genel başkanlık görevini devralıyor. Erdoğan konuşurken bazı partililer gözyaşlarına hakim olamadı.

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi için binlerce partili sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena Spor Salonu önünde toplandı.

Emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından katılımcılar spor salonuna alındı. Salona giremeyen partililer için dışarıda iki dev ekran kuruldu.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve tezahüratlarda bulundu.

ÖNCE DAVUTOĞLU GELDİ
AK Parti Genel Başkan adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, salona birlikte geldi. Davutoğlu, eşiyle birlikte sahneye çıkarak, partilileri selamladı.

Davutoğlu çifti, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçerek tebrikleri kabul etti.

ERDOĞAN: ASLA BİR VEDA DEĞİL
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ise saat 10.00 sıralarında salona geldi.

Kongre salonu önünde coşkuyla karşılanan Başbakan Erdoğan, kongre salonu önünde bekleyenlere konuşma yaptı.

Kongre için “misyon değişikliği değil, sadece bir isim değişikliği” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
“Bu asla bir veda değildir, bilesiniz ki bu da bir Fatiha’dır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır, yeni bir milattır bunu böyle bilmenizi istiyorum. Buraya gelen siz değerli kardeşlerim bir şeyi ortaya koyuyorsunuz; biriz, iriyiz, diriyiz, beraberiz, kardeşiz; hep birlikte Türkiye’yiz diyorsunuz.

Edirne’den Hakkari’ye, Sinop’tan Hatay’a 780 bin kilometrekare hep birlikte inşallah ihya oldu, inşa oldu; olmaya devam edecek. Modern bir Türkiye’yi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok. Meydanlarda ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dedik, yine böyle yürüyeceğiz. İnanıyorum ki bugünkü kongrede katılımın tümünün de ittifakıyla Ahmet Davutoğlu kardeşimiz çıkacaktır.

Aranızdan ayrılmıyorum bunu bilmenizi istiyorum, ama bugüne kadar genel başkan, başbakan sıfatıyla aranızdaydım. İnşallah bundan sonra 10 Ağustos’ta seçmiş olduğunuz ilk cumhurun başkanı olarak aranızda olacağım.”

YENİ KABİNE CUMA GÜNÜ
Yeni kabinenin Cuma günü kurulacağını dile getiren Erdoğan, “İnanıyorum ki bugünkü kongreden de katılımın tümünün de ittifakıyla Ahmet Davutoğlu kardeşim çıkacaktır ve süratle yarın cumhurbaşkanlığıyla ilgili yemin töreni, devir teslim töreninden sonra da kendilerine kabineyi kurma görevini vereceğiz ve cuma günü de büyük ihtimalle yeni kabine gerçekleşmiş olacaktır” dedi.

HELALLİK İSTEDİ
Vatandaşlardan haklarını helal etmelerini isteyen Erdoğan, kendisinin de hakkının vatandaşlara helal olduğunu belirterek, kongrenin yapılacağı salona giriş yaptı.

Partililerin sevgi gösterisinde bulunduğu Erdoğan çifti, sahneye çıkarak partilileri ve delegeleri selamladı.

Partililere kırmızı karanfil dağıtan Erdoğan çifti, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçerken, Başbakan Erdoğan’ın seslendirdiği “Aynı Dağın Yeliyiz” adlı şiiri yayınlandı.

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde çalışmalara geçilmeden önce İstiklal Marşı okundu.

Kongrede Erdoğan’ın siyasi yolculuğunu anlatan belgesel filmin gösterildi.

GÖZYAŞINA HAKİM OLAMADILAR
Kongrede kürsüye çıkan Recep Tayyip Erdoğan, partililere seslendi. Erdoğan konuşurken birzok partili gözyaşlarını tutamadı.

DİVAN SEÇİMİ
Öte yandan, kongrede divan başkanı ve üyelikleri için seçim yapıldı.

Divan Başkanlığına AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek seçildi.

Divan Başkan Yardımcılığına da AK Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Berna Satır seçilirken, divan üyeleri de İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukcu, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu oldu.

Kongre, genel başkan adayı Davutoğlu’nun konuşmasının ardından, yabancı konuklar için düzenlenen resepsiyonla devam edecek.

Seçimin sonuçlandırılması ve divan tarafından seçim sonuçlarının ilan edilmesini takiben genel başkanın teşekkür konuşması ile sürecek olan kongre, divan başkanının kongreyi kapatmasıyla son bulacak.

PANKARTLARDA YENİ TÜRKİYE VURGUSU
“Hep Birlikte Yeni Türkiye” temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, “Hayallerimiz var sevdamız var”, “Şimdi Türkiye zamanı”, “Biz birlikte Türkiyeyiz”, “Yeni hedefler yeni Türkiye”, “Durmak yok yola devam”, “Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek” pankartları yer aldı.

Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar oluşturuldu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
704 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.