logo

04 Ocak 2017

Abdullah Gül’ün darbe komisyonuna verdiği yanıtlar

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun sorularına verdiği yanıtlar.

Abdullah Gül11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun sorularına verdiği yanıtlar!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Darbe Komisyonu’nun kendisine gönderdiği 27 soruya, dokuz sayfalık metin ile yanıt verdi.

11. Cumhurbaşkanı, “MİT Müsteşarı olayıyla cemaat mensuplarının devlet kurumları içerisinde birlikte hareket ettiğini net olarak gördüm” dedi. Gül, “Şubat 2012 tarihinde MİT Müsteşarı acil notuyla bana gelerek durumu arz etti. O gün kendisine tek sahip çıkan bendim ve kesinlikle savcılığa gitmemesi gereğini tembihledim ve kendisini bu şekilde talimatlandırdım. Ayrıca konunun hassasiyetine binaen süreci yakından takip ettim, devlet kurumlarının arasında gerekli eşgüdümün sağlanması ve konunun usule uygun şekilde çözüme kavuşturulması için ilgililere gerekli talimatları verdim. Bu konuda yapılan tüm açıklamalar ve tekzipler arşivde olmasına rağmen keyfiyetin tekrar gündeme getirilmesinden, bu hususla ilgili kasıtlı bir kanaat oluşturma gayreti içerisine girildiğini üzülerek görüyorum” dedi.

Abdullah Gül, yanıt metninde, “17-25 Aralık sürecinde bunun tamamen organize bir hareket olduğuna dair kanaatim pekişti” ifadelerini kullandı.

Gül’ü ilk rahatsız eden şey ise, 2010 yılındaki anayasa referandum süreci. Gül, “Bu yapıyla bağlı olduğu bilinen bazı yayın organlarının aşırı ve saldırgan propogandaları beni ilk rahatsız eden hususların başında geldi” dedi. Gül, “2004 yılında MKG’da genel irtica sunumları içerisinde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün bizzat bu yapı üzerine dikkat çektiklerini hatırlıyorum” dedi Ancak, kendisine görev süresince FETÖ hakkında bir rapor iletilmediğini de belirtti.

Abdullah Gül “Gerek siyaset öncesi gerek siyaset-devlet hayatımda bu yapıyla veya lideri olan şahısla bir ilişkim olmadı, haklarında ne şahsi tecrübeye ne de kayda değer bir bilgiye sahibim” dedi.

Abdullah Gül, darbe girişimini kendisinin de önceden tahmin etmediğini dile getirdi.
15 Temmuz gecesi darbe girişimini koruma müdüründen öğrendiğini de belirten Gül, şöyle konuştu:

“Darbe girişimini ikametgâhımda Koruma Müdürümden öğrendim. Koruma ekibimin mevcut silah ve mühimmatlarıyla evimi ve ailemi koruma altına aldıklarını ve herhangi bir müdahaleye karşı çatışmaya hazır ve kararlı olduklarını gördüm. Hemen arkasından halkımıza ve askere TV’ler üzerinden yaptığım güçlü çağrılar da tahminim ki malumunuzdur.

Bana içeride ve dışarda iştirak ettiğim çeşitli toplantılarda Türkiye’de herhangi bir darbe ihtimali bulunup bulunmadığını soranlara bunun hep ihtimal dışı olduğunu söyledim; zira Türkiye’nin AB’yle katılım müzakerelerine başlamış, sivil-asker ilişkilerini demokratik teamüllere uygun şekilde yoluna koymuş, demokratik ve siyasi standartlarını büyük ölçüde AB seviyesine yaklaştırmış bir ülke olarak böyle bir cüretkarlıkla karşılaşmayacağına samimiyetle inanıyordum.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
383 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET