logo

‘ABD’nin anlaşmaya ihtiyacı var’

İran dini lideri Hamaney ‘Nükleer müzakerelerde, ABD’nin anlaşmaya daha çok ihtiyacı var, bu süreçteki herhangi bir anlaşmazlık ABD’ye zarar verecek’ dedi.

Ali Hamaneyİran’ın dini lideri Ali Hamaney, İran ile 5+1 grubuyla sürdürülen nükleer müzakerelerde, ABD’nin anlaşmaya daha çok ihtiyacının olduğunu savunarak, “herhangi bir anlaşmazlık ABD’ye zarar verecek” dedi.

İran resmi ajansı İRNA’nın haberine göre, Hamaney, İran Gönüllü Güvenlik Güçlerinin (Besic) kuruluş yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, 5+1 ülkeleri arasında sürdürülen nükleer müzakerelerde, İran heyetini, “çaba, gayret ve azimlerinden” dolayı kutladı.

Ülkesinin “ABD’nin güvenini kazanmaya” ihtiyacının olmadığını dile getiren Hamaney, “İran ile 5+1 grubu arasında devam eden nükleer müzakerelerin ana ilkelerine karşı olmadığımız gibi müzakerelerin uzatılmasına da karşı değiliz. Bu müzakereler olumsuz sonuçlansa da İran İslam Cumhuriyeti zarara uğramaz” dedi.

Batılı ülkelerin “uluslararası basın ve diplomatik bağıntılarına” değinen Hamaney? “Bizimle müzakere masasına oturan tarafların her birinin arkasında bir ordu var, bunların arasında Amerika daha ahlaksız, İngiltere ise daha sinsidir” ifadesini kullandı.

Son kongre seçimleri ve Ferguson kentinde çıkan olaylarla ABD Başkanı Barack Obama’nın zor durumda kaldığını savunan Hamaney, şunları kaydetti:

“Bundan dolayı ABD’li yetkililerin büyük zafere ihtiyaçları var. Nükleer müzakerelerde, ABD’nin anlaşmaya daha çok ihtiyacı var. Bu süreçteki herhangi bir anlaşmazlık ABD’ye zarar verecek. Nükleer müzakereler bir anlaşmaya varılmazsa, gökyüzü bizim için yeryüzüne gelmez (Farsça’da ‘kıyamet kopmaz’ yerine kullanılan bir deyim), çünkü ‘dirençli ekonomi hareketi’ adına çözüm yolumuz var. Orta ve uzun vadeli planlarla hareket ettiğimizde İran milleti zirveye ulaşacaktır.”

İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubu arasında yürütülen ve son görüşmeleri Viyana’da sürdürülen nükleer müzakereler sonucunda nihai anlaşmaya varılamamış ve müzakere tarihinin 1 Temmuz 2015’e kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.