logo

ABD’den İran’la ortak harekat sinyali

ABD Dışişleri Bakanı, Irak konusunda İran ile ortak hareket etmenin sinyalini verdi. İran devriminden bu yana gergin olan ilişkiler ilk kez bu noktaya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Irak’taki son gelişmeler ile ilgili konuştu. Irak’ın toprak bütünlüğünün kendileri için önem arz ettiğini belirten Kerry İran ile ortak hareket edebileceklerini belirtti.

Kerry askeri operasyonun da imkan dahilinde olduğunu açıkladı.

Öte yandan, İngiliz The Guardian gazetesinin Iraklı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberde İran’ın 2 bin askerini Irak’a gönderdiği ifade edilmişti.

Iraklı yetkili, Besic birliklerine bağlı bin 500 İran askerinin Cuma günü Diyala eyaletinde bulunan Hanakin şehrinden ülkeye giriş yaptığını, diğer 500 askerin ise Vasat eyaletindeki Badra Cassan bölgesinden geçiş yaptığını açıklamıştı.

Cumartesi günü Tahran’da gazetecilerin karşısına geçen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin ABD ile olası bir ortak operasyon ihtimalini reddetmemiş, fakat ABD’nin Irak’ta ve diğer yerlerde de teröre karşı savaştığını görmeleri halinde bu ihtimali değerlendirebileceklerinin altını çizmişti.

Diğer taraftan, Irak’taki Amerikan büyükelçiliğini korumak için 100 ABD askeri Bağdat’ta konuşlandırıldı.

Iraklı lider Mukteda el-Sadr ise ülkede bulunan kutsal mekanların korunması için silahlı birliklerine hazırlanma talimatı verdi.

Şiilerce masum kabul edilen 12 İmam’ın dördünün türbesi Irak’ta yer alıyor. IŞİD’in ağır saldırısı altında bulunan Samerra şehrinde İmam Ali Naki ve İmam Hasan Askeri’nin türbeleri bulunuyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.