logo

ABD’den Erdoğan’a tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Erdoğan’ın İsrail’i eleştiren sözlerini, “kırıcı ve yanlış” olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Başbakan Erdoğan, Gazze’deki duruma ilişkin konuşurken, İsrail’in Gazze’de devlet terörü ve soykırım uyguladığını söyledi. Bu konudaki görüşünüz nedir?” yönündeki sorusunu, “(Erdoğan’ın) Açıklamalarının kesinlikle kırıcı ve yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu türden provokatif söylemlerin faydası yoktur ve ateşkesin sağlanmasına yönelik acil çabalardan dikkati dağıtır” diye yanıtladı.

Türkiye de dahil olmak üzere bölgedeki tüm ülkelere, oynayabilecekleri en yapıcı rolün Mısır’ın ateşkes teklifini desteklemek olduğu mesajını ilettiklerini aktaran Psaki, “Söylenen sözler ya da hareketlerle ilgili kaygılarımız olduğunda, bu, bir NATO müttefiki de olsa, bu kaygılarımızı dile getirmekte tereddüt etmeyiz” ifadesini kullandı.

Psaki, bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan’ın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, “Yeni bir haçlı ittifakı ile karşı karşıyayız” sözlerini hatırlatarak, “ABD, İslam’a karşı bu haçlı ittifakında bir rol oynuyor mu?” yönündeki sorusun karşılık da, “Bu, ABD’nin üstlendiği bir çaba değil” dedi.

Bir başka soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dahil bölge ülkelerindeki mevkidaşlarıyla görüşmelerinde, ateşkesi kabul etmesi için Hamas üzerindeki etkilerini kullanmalarını istediğini de belirten Psaki, bu ülkelerin tümünün oynayabileceği rolün olduğunu ve onları bu rolü azami seviyede oynamaya çağırdıklarını kaydetti.

MISIR’DAN BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE TEPKİ
Bu arada Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye yönelik sözlerini eleştirdi.

Şükri, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin Türkiye gibi köklü bir ülkeye yakışmadığını iddia ederek, “Erdoğan, Mısır’da olup bitenden haberdar değildir” dedi.

Erdoğan’ın, bu sözleriyle Mısır halkının iradesini hiçe saydığını ileri süren Şükri, “Mısır halkı ne yaptığını iyi biliyor. Erdoğan’ın bu davranışları Gazzelilerin kanını korumayacak” diye konuştu.

“Uluslararası örf ve kurallara aykırı” konuşma olması nedeniyle bu konuda daha fazla açıklama yapmayacağını belirten Şükri, “Erdoğan’ın, halkın iradesiyle seçilmiş Cumhurbaşkanı Sisi’ye yönelik sözleri diplomatik örfleri ve liderleri temsil etmiyor. Bunlar kesinlikle kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
622 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.