logo

ABD’den Erdoğan’a ‘petrol’ sözlerine yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘barış için değil petrol kuyuları için vuruyorlar’ sözleri soruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son değerlendirmeleri soruldu.

Erdoğan, “Buralarda 10 milyonlarca, 100 milyonlarca doları bombaları atmak suretiyle oraya atanlar zannediyor musunuz ki barış için uçaklarıyla füzeleriyle orada bulunuyorlar. Hayır, petrol kuyularını kendi tasarrufları altına almak için bunu yapıyorlar” demişti.

Psaki’nin yanıtı, “Hava saldırılarına yönelik amacımızı açıkça belirttiğimizi düşünüyorum. O da IŞİD tehdidiyle başa çıkmak. Bu amaç öteki koalisyon ortaklarımız için de geçerli” oldu.

Psaki, “Erdoğan’ın ifadelerine ne diyorsunuz?” sorusunu da, “Az önce söylediklerimle bırakacağım” diye yanıtladı.

“PKK’YA YAPILAN OPERASYON VE KOBANİ AYRI DURUMLAR”
Jen Psaki, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarına ilişkin soruya verdiği yanıtta, bu operasyonların Kobani’den çok uzakta yapıldığına değindi ve “Biliyorum bu ikisini birbiriyle ilişkilendirmeye yönelik bir odaklanma var. Açık ki sahada karışık bir durum var ama Türkiye ile PKK arasında uzun bir geçmiş var. Türk yetkililerin PKK’nın askeri bir karakola ateş açtığı yönünde açıklamalarını gördük. Bu konuda elimizde bağımsız bir teyit yok ama herkesi Kobani ve PKK’ya yapılan operasyonlara birbirinden ayrı durumlar olarak bakmaları konusunda teşvik ederiz” dedi.

Psaki, Kobani ile PKK’ya operasyon yapılan yerler arasında 160 kilometreyi aşan uzaklık o olduğunu belirterek, “Kobani sınırında olanlar ayrı bir durum. Bunun ötesinde, tüm tarafların kalıcı barışa doğru çalışmayı sürdürmelerini görmek istiyoruz, bu kesinlikle desteklediğimiz bir durum ancak iki olayı birbirine bağlamak doğru olmaz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
574 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.