logo

01 Haziran 2014

7 milyon dolarlık rüşvet belgelendi!

Katar’ın 2022 Dünya Kupası’nı almak için bir delegeye 450 bin dolar ödediği ve delegelere giden 7 milyon doların belgelendiği ortaya çıktı.

İngiltere’de çıkan The Times’ın pazar edisyonu Sunday Times ve ABD’de çıkan New York Times gazeteleri, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’ın elinden alınabileceğini yazdılar.
Gazetelerin iddialarına göre; uzun zamandır dile getirilen Katar’ın rüşvet karşılığı oy satın aldığı dedikoduları belgelere dayandırıldı. Aralık 2010’da yapılan oylamalarda Katar, döneminde FIFA yardımcı başkanı Mohamed Bin Hammam’ın 5 milyon dolar karşılığında çeşitli oylar satın aldığı belgelendirildi. FIFA Başkanı Sepp Blatter ise buna karşın henüz 2 hafta önce rüşvet iddialarını reddetti.
İngiliz gazetesi, Bin Hammam’ın daha sonra tartışmalı lobi çalışmaları nedeniyle FIFA başkanı tarafından yönetimden gönderildiği, daha sonra ise Bin Hammam’a cezalar geldiğini hatırlattı. Yardımcı Başkan Bin Hammam üzerinde yoğunlaşan yüzlerce sayfalık belgeler olduğu belirtildi. Bu belgelerde en önemli kaynakların, atılan ve daha sonra silinen yüzlerce e-mail’in ‘cache’lerin olduğu belirtildi.
Hammam’ın özellikle Afrikalı delegasyonun oylarını satın almak için uğraştığı ve bir oy için 450 bin dolar verdiğinin ispatlandığı belirtildi.
FBI DA SORUŞTURUYOR! GİZLİ BELGELER…

Öteyanda, Amerikan Federal Polis Teşkilatı FBI’ın bu konuda bir soruşturma yürüttüğü ve eski FIFA yöneticisi 71 yaşındaki Jack Warner’ın rüşvet işi içerisinde etkin bir rol aldığı belirtildi.

Gazetelerden patlatılan bu rüşvet haberlerine FIFA’dan nasıl bir cevap geleceği merak ediliyor.(Sporx)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
532 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.