logo

4-C’liler emekliliğe kadar sorun yaşamayacak

Torba Yasa’yla ilgili bilgiler veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, madenciler için haftada 37.5 saat çalışma getireceklerini söyledi. Çelik, “4-C’lileri emekli oluncaya kadar iş sorunu yaşamayacağı bir duruma getireceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, NTV’nin Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

TBMM’de Torba Yasa’nın görüşülmesinin devam ettiğini belirten Faruk Çelik, “153 maddeden 62. Maddesi’yi görüşüyoruz” dedi.

Çelik, madenler konusundaki düzenlemeyle birlikte Soma’da hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine hem ölüm aylığı hem de ölüm geliri bağlanacağını söyledi.

Madencilerin çalışma koşullarıyla ilgili iyileştirme yapıldığıni ifade eden Çelik, “5 gün çalışma iki gün izin, 7.5 saat günlük mesai haftada 37.5 gün çalışma için düzenleme yapılıyor. Madenciler 50 yaşında emekli olacak. Yıpranma payını da dikkate alınca 43.5 yaşında emekli olacaklar. Yıllık izinlerini 4’e gün artırdık, 30 güne kadar çıkan izin düzenlemesini yasaya koyduk.”

Taşeronlaşma konusundaki düzenlemeler konusunda da bilgi veren Çelik, şöyle konuştu: “Burada karmaşık bir durum vardı. Asıl işte çalışması gerekeni yan işlerde çalıştırılıyordu. Taşeron uygulaması 1936 yılından beri uygulanıyor. Asıl iş ve yardımcı işler belirlenecek. Taşeron ile asıl işçi çalıştırılamayacak. Hangi alanda ihale çıktıysanız o alana işçi alacaksınız. İhale süresini 300 güne çıkardık. Yıllık izinlerde sıkıntı vardı, bu güvence altına alındı. Toplu sözleşme hakkı getiriliyor. Hangi iş asıl, hangi yardımcı iş belirlendi. Asgari sözleşme üç yıl olacak.”

4-C’liler ile ilgili de düzenleme yapıldığını ifade eden Çelik, “4-C statüsünde çalışanlarla ilgili bir çalışmamız var. Emekli oluncaya kadar iş sorunu yaşamayacağı bir duruma getireceğiz. Yeni bir adımın atılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Çelik, prim borçlarına yapılandırmayla ilgili bir soru üzerine “İş kolu barajı yüzde 1’e indi. AB süreci açısından da önemli bir düzenleme. 15 milyon kişi ve işyeri için bir yapılandırma gerçekleştirilecek. Ortalama 100 milyon liralık yapılanma gerçekleşecek” dedi.

Bakan Faruk Çelik, “Annelere 6 yıl önce emeklilik hakkı getiriyoruz. Tüp bebekte deneme 2’den 3’e çıkacak” dedi.

Vatandaşlara gelir testi uyarısı da yapan Çelik, “Gelir testine girmeyen 5 milyon 300 bin vatandaşımız var. Biz onlara 6 ay süre veriyoruz” diye konuştu.

Madenlerle ilgili önlemleri artırdıklarını ifade eden Çelik, “Madenden madene fark var. Her ocağın başında görevliler var. Teftişler var. Mevzuat açısından eksiklerimiz yok. Şili’deki maden kömür madeni değil. Karbonmonoksit, grizu olduğu bir yerde bu sağlanamaz Bu arada önemli olan madende çalışanların bir an önce yeryüzüne çıkmasıdır. 300-500 metrede gaz maskelerini değiştirebileceği istasyonlar olacak” diye konuştu.

Kıdem tazminatı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Çelik, “Kıdem tazminatını kaldırmıyoruz, bireye ödeme yapıyoruz. Her ay çalıştığı işçinin hesabına tazminatın yatmasıdır” dedi.

Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını “Eski Türkiye anlayışı” olarak nitelendiren Çelik, şöyle konuştu: “Ekmeleddin İhsanoğlu çok tanınan birisi değil. CHP niye Ekmeleddin Bey’i aday gösterdi? CHP, MHP, sol partiler Ekmeleddin İhsanoğlu adayımız diyor. Çatı olayı var. Sağcı solcu futbolcu kim varsa Ekmeleddin İhsanoğlu’nun arkasındayım dediği bir trajedi yaşanıyor. Ekmeleddin Bey’in adaylık düşünmediğini, CHP ve MHP’nin kendisinin adaylığını düşündüğünü sanmıyorum. Eski Türkiye anlayışıyla ortaya konulmuştur.”

Bakan Faruk Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması durumunda başbakanın kim olacağı yönündeki tartışmalarla ilgili “AK Parti takım ruhu içinde hareket edecek. Zorluk yaşanmadan bu süreci atlatacağımıza inanıyorum. Takım oyununa uymayan zaten ayrılıyor” dedi.

İsrail’in Gazze saldırısını da değerlendiren Çelik, “Bayramımızı ramazanımızı rezil ettiler. Ortada gerekçe yok. Asarım, keserim anlayışıyla yapılıyor. İstanbul’da üç ağaç için dünyayı ayağa kaldıranların sessizliği çok daha anlamlıdır. Dünya firavunlara kalmadı, Netanyahu’lara da kalmayacak. Ahları yerde kalmayacak, hesabı sorulacak” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
710 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.