logo

20 gazeteciye tutuklama talebi

Nazlı Ilıcakİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Nazlı Ilıcak, Seyit Kılıç, Yakup Sağlam, Bayram Kaya, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Emre Soncan, Mustafa Erkan Acar, Cemal Azmi Kalyoncu, Abdullah Kılıç, Habip Güler, Mehmet Gündem, Cuma Ulus, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Bülent Mumay, Haşim Söylemez, Ali Akkuş, Yakup Çetin, Arda Akın ve Ufuk Şanlı’nın emniyetteki işlemleri tamamlandı. Gözaltında bulunan 21 gazeteci, Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’nden Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gönderildi.

Adliye’ye sevk edilen ve aralarında Nazlı Ilıcak’ın da olduğu 21 gazeteciden 20’si tutuklama talebiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edildi. Ajanslar önce gözaltına alınanlar arasında bulunan Bülent Mumay’ın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını duyurdu. Ancak daha sonra haberi, Mumay’ın adli kontrol şartı talebiyle mahkemeye çıkarılacağını belirterek düzeltti.

Ercan Gün teslim oldu

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 42 gazeteciden biri olan gazeteci Ercan Gün de teslim oldu. Ercan Gün, ifade vermek için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gitti. Gün, savcının talimatıyla gözaltına alınarak Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Ayrıca Gün’ün, soruşturma başladığından itibaren her gün savcılığı arayıp, “Bugün ifade vermeye geleceğim” dediği belirtildi.

Soruşturma kapsamında aranan ve yurt dışında bulunan gazeteciler Metin Yıkar’ın adresinde 2 banknot “B” ve “L” serisi 1 dolar, Bülent Ceyhan’ın adresinde “C” serisi 1 dolar ve Abdullah Abdülkadiroğlu’nun adresinde “K” seri 1 dolar ele geçirildiğini duyurdu. 1 dolarların örgüt içerisindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığı tahmin ediliyor.

Gözaltına alınan Nazlı Ilıcak’ın, sekreteri takip edilerek yakalandığını da bildirdi.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 42 gazeteciden henüz bulunamayan 21 gazeteciyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
229 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.