logo

17 gazeteci tutuklandı

Nazlı ılıcak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Nazlı Ilıcak, Seyit Kılıç, Yakup Sağlam, Bayram Kaya, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Emre Soncan, Mustafa Erkan Acar, Cemal Azmi Kalyoncu, Abdullah Kılıç, Habip Güler, Mehmet Gündem, Cuma Ulus, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Bülent Mumay, Haşim Söylemez, Ali Akkuş, Yakup Çetin, Arda Akın ve Ufuk Şanlı’nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Şüpheliler, Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğünden Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gönderildi.

Savcılıkça ifadesi alınan şüphelilerden 20’si tutuklama, Bülent Mumay ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Hakimlik, gazeteciler Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Haşim Söylemez, Seyid Kılıç, Emre Soncan, Cuma Ulus, Hanım Büşra Erdal, Habib Güler, Ufuk Şanlı, Yakup Çetin, Mustafa Erkan Acar, Ali Akkuş, Abdullah Kılıç, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu ve Hüseyin Aydın’ın ”terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Şüphelilerden Yakup Sağlam ve Arda Akın, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hakimlik, adli kontrol hükümleri kapsamında, yurt dışına çıkış yasağı koydu ve şüphelilerin haftada bir gün karakola giderek imza atmalarını kararlaştırdı.

Hakimlik, Bülent Mumay ve Mehmet Gündem’in ise serbest bırakılmasına hükmetti.

Adliye çıkışında Mumay’ı ailesi ve arkadaşları karşıladı.

Mumay’ın savcılık sorgusunda, ”Fetullah Gülen cemaati hakkında bilgim vardır. Söz konusu cemaatle herhangi bir bağım yoktur. Bu terörist gruba bağlı herhangi bir yayın organında görev almadım. Benim bağlı olduğum tek kurum Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’dir. Söz konusu cemaat terör örgütü olarak kabul edilmeden önce yani 2011 yıllarında cemaatin hazırladığı kumpaslar sonucu gözaltına alınan, tutuklanan arkadaşlarıma destek olan, bu yönde yazılar yazan, sosyal medyada paylaşımlarda bulunan bir gazeteciyim. FETÖ medya yapılanmasından değilim. Bu anlamda tarafıma isnat edilen suçlamaları kabul etmiyorum.” dediği öğrenildi.

Sorguları tamamlanan aralarında Nazlı Ilıcak’ın da olduğu 21 gazeteci, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

BU KEZ KELEPÇE YOK

Belediyeye ait iki otobüsle adliyenin C kapısından alınan gazetecilerin kelepçesiz oldukları görüldü.

Gazeteciler sağlık kontrolü için adliye binasında bulunan adli tıp doktoruna götürüldü.

SEKRETERİYLE GÖRÜŞÜNCE YAKALANDI

Bu arada, Bodrum’da yakalanan Nazlı Ilıcak’ın kendisinin teslim olmadğı bildirildi.
Telefonunu kapatmadan önce en son sekreteriyle görüştüğü tespit edilen Ilıcak, buluşma yerinde gözaltına alındığı belirtildi.

EVLERİNDE 1 DOLAR BULUNDU

Öte yandan, soruşturmada adı geçen gazetecilerden 11’inin yurtdışına kaçtığı belirtilirken, 9’unun yakalanması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Metin Yıkar’ın evinde B ve L serisi iki adet 1 dolarlık banknot, Bülent Ceyhan’ın evinde C serisi 1 dolarlık banknot ve ABD’ye kaçtığı değerlendirilen Abdullah Abdüloğlu’nun evinde ise K serisi 1 dolarlık banknot bulunduğu ifade edildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
421 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.