logo

29 Aralık 2015

”10 IŞİD lideri öldürüldü”

ABD Ordu Sözcüsü, 13 Kasım’daki Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud ile direkt bağlantısı olan Mouadan’ın Suriye’de öldürüldüğünü açıkladı. Sözcü Warren, son haftalarda hava saldırılarında hedef alınan IŞİD’in lider kadrosundan 10 kişinin öldürüldüğü bilgisini de paylaştı.

ışidABD Ordusu Sözcüsü Albay Steve Warren, Bağdat’ta gazetecilere ve Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 13 Kasım’daki Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud ile direkt bağlantısı olan Charaffe al Mouadan’ın, 24 Aralık’ta Suriye’de öldürüldüğünü duyurdu. Albay Warren, Mouadan’ın aktif olarak Batı ülkelerinde daha fazla eylem hazırlığı içinde olduğunu ifade etti.

Buna göre, geçtiğimiz ay ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlenen hava operasyonlarında, kimi Paris saldırılarıyla bağlantılı 10 IŞİD lideri öldürüldü. Bunlardan biri de IŞİD’in Irak ve Suriye dışındaki eylemlerini yöneten ve Paris saldırılarıyla bağlantısı olan Abdelkadir Hakim. ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Warren, Hakim’in 26 Aralık’ta Irak’ın kuzeyindeki Musul’da öldürüldüğünü açıkladı.

Steve Warren, örgütün para ve teçhizat transferiyle ilgilenen Rawan Dişlar Tahir’in 7 Aralık’ta Suriye’nin Rakka kentinde, ABD ve Iraklı askerlere karşı saldırılar düzenleyen örgütün Kerkük emiri Halil Ahmed Ali al-Weis’in 7 Aralık’ta, örgütün el yapımı bombalar üretmesine yardımcı olan Ebu Enes’in 8 Aralık’ta Kerkük yakınlarında, IŞİD’in Musul’daki finans emiri yardımcısı Yunus Kalaş ve Kerkük emiri yardımcısı Mithak Najim’in 9 Aralık’ta, İngiltere’de bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Bangladeş asıllı Siful Hak Sujen’in Rakka yakınlarında, örgütün komutanlarından Akram Muhammed Seyid Faris’in 10 Aralık’ta, IŞİD’in dış ülkelerde saldırı planlayıcılarından Tahsin al-Hayali’nin 27 Aralık’ta Musul yakınlarında öldürüldüğü bilgisini verdi.

Mouadan, Paris’in Drancy en Seine-Saint Denis banliyösü doğumlu. 27 yaşındaki Mouadan, Fransız polisi tarafından Bataclan saldırısındaki şüphelilerden biri olarak aranıyordu. Mouadan’ın Kasım’da Suriye’ye kaçtığı düşünülüyor.

130 kişinin öldürüldüğü Paris saldırılarını IŞİD üstlenirken, saldırılarla bağlantılı olan şüphelilier yakalamak için başlatılan soruşturma Belçika, Almanya, Fas, Yunanistan gibi ülkelere genişletilmişti.

Saldırıların ardından kaçan 8. şüpheli Salah Abdeslam Avrupa’nın birçok yerinde aranıyor.
18 Kasım’da, Paris’in banliyösü Saint Dennis’deki baskında ise saldırıların planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud öldürülmüştü.

Abdelhamid Abaaoud kimdir?

Fas kökenli 28 yaşındaki Abaaoud, daha önce IŞİD’in Dabiq adlı online dergisine verdiği röportajda, “Allah beni Avrupa’ya gidip haçlılara saldırmam için seçti” demişti. IŞİD dergisine göre Abaaoud, Suriye’de Ebu Ömer el Belçiki ismini kullanıyordu.

Amerikan istihbarat kaynaklarından düzenli brifing alan Kongre İstihbarat Komitesi üyesi Adam B Schiff, “Abdelhamid Abaaoud’un büyük olasılıkla Avrupa’da terör eylemleri planlama, organize etme ve uygulama amacıyla kurulmuş bir IŞİD hücresinin üyesi olduğunu” söylemişti. Amerikan New York Times gazetesi bir Pentagon yetkilisine dayandırarak verdiği haberde, bu hücrenin başında da IŞİD’in sözcülerinden Ebu Muhammed Adnani’nin olduğunu yazmıştı.

Kaynak: Ajanslar, Al Jazeera, Le Parisien

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
350 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET