logo

06 Şubat 2019

Kimselere saygı göstermeyenler herkesten saygı bekliyor!


Fatma Barbarosoğlu
f.barbarosoglu@gmail.com

-I-

En son ne zaman yaptığı işten dolayı birine beddua ettiniz, bağırdınız, şikayette bulundunuz diye sorulsa hiç düşünmeden arka arkaya sıralarız.

İşini iyi yapan insanlara gösterdiğimiz saygı, saygımızı ifade ediş biçimi üzerinde konuşmaya kalksak, vereceğimiz örnekler birkaç taneyi geçmez, üstelik verdiğimiz örnekler çok eski bir zamana da ait olabilir.

Markette “hesabımızı gören” kasiyere nezaket göstermek, bir iki insani cümle kurmak konusunda tutuk davranırız. Ama zinhar bir hata yapmasın sözcükler ağzımızdan çıkmak için hazırda bekler.

Pazarda en güzel ürünleri seçerek tartan esnafa teşekkür etmek aklımızdan bile geçmez. En iyilerini verdin teşekkür ederim iki tane de eziğini ilave et de bütün pörsümüş ürünler sana kalmasın diyecek kadar adil olmak kaçımızın aklına geliyor?

Ev içi ilişkilere gecelim. Ev dağınık olsa evin beyi ne bu evin hali diye sitem etmeye hazırdır. Ama bir gün de ev halidir dağılır, bu kadar düzenli tutmaya uğraşma diyen var mı?

Öğretmenler, günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak öğrencilerinin güzel davranışlarını, sorumluluk bilincini takdir ediyor mu? Veli toplantısında velilere her öğrencinin en olumsuz yanlarını sıralama performansı göstermek kadar iyi taraflarını da nazara vermek konusunda bir gayretleri var mı?

Esnafa bakalım, ateşin başında kürek sallayan fırıncı hangimizin şefkatini kazandı?

Herkes değişti, yozlaştı, kimsenin kimseye saygısı kalmadı diye şikayet etmek kolay. Kendimize bakalım, esas biz nerden nereye geldik? Şefkat ve merhametimiz arttı mı eksildi mi? İnsanlara hürmetimiz, saygımız bir kıvama ulaştı mı?

Bir insana sadece insan olduğu için hürmet etmek neden nefsimize zor geliyor?

Kibrimizden! Kibirli insan herkesten saygı bekleyip kimseye saygı göstermeyendir.

-II-

Sosyal medya üzerinden saygı ile ilgili bir soru sordum: En son ne zaman işini iyi yaptığı için saygı duyduğunuz biri oldu ve saygınızı nasıl dile getirdiniz?

Esasında kolay gibi görünmekle birlikte zor bir soru. Çünkü saygı ile nezaket birbirine karıştırıldı. Onlarca cevap geldi. Cevapların ağırlıklı kısmı sunulan hizmeti ucuz ve nazik bir şekilde alanların, hizmeti veren garsona/işletmeciye teşekkür etmesine dairdi.

Teşekkür etmek bir saygı ifadesi değil nezaket ifadesidir, ayrıca nefes alır gibi doğal bir şekilde yapmamız gereken bir eylemdir. Nefes alışımızı hatırlıyor muyuz? Acı olan şu ki, hayatın ve dilin hoyratlaşması yüzünden insanlar uzun uzun kime neden teşekkür ettiklerini yazdılar.

Sonucu kendilerine dönük “iyi bir hizmet için” teşekkür etmenin kişiye saygı göstermek ile bir alakası var mı? Hem var hem yok.

Günlük hayatta ağzımızdan çok fazla çıktığı halde maalesef saygı deyince neyi kastettiğimizi pek bilmiyoruz. Gösterdiğimiz saygının değil, bize gösterilen/gösterilmeyen saygının peşine düşüyoruz daha ziyade. Başkalarına ne kadar saygılı davrandığımızı hiç dert etmeden başkalarının bize saygısızlığını merkeze alıyoruz. “Gençlerde de hiç saygı kalmadı” diyen orta yaşlarına erişen kişi, muhtemelen kendi gençliğini kes yapıştır bir albüm eşliğinde hatırlıyor, vakti zamanında kendisinin büyükleri tarafından “saygısızca” bulunmuş davranışlarını izi kalmayacak şekilde unutmuş olmalı. Onun gençliğinde de o dönemin yaşlıları aynı cümleyi tekrarlıyordu büyük ihtimal.

Diğer taraftan işini iyi yaptığı için sorusuna cevap olarak, tuvaletleri temizleyen kadın, güler yüzle hizmet eden garson, servisi bol kepçe sunan işletme sahibini takdir edişte, “ucuz ve güler yüzlü hizmeti” almaktan dolayı duyduğumuz memnuniyet merkeze alınmış olmuyor mu?

Velhasıl toplumsal bir iletişim ve muhabbet dilini değil, hizmet alan/hizmet veren ilişkisini merkeze alıyoruz. Yani “müşteri memnuniyeti” ile ilgiliyiz daha ziyade.

Bir de “şimdiye kadar işini iyi yapan birine rastlamadım” toptancılığı ile öfkelenmeye hazır cümleler sarf edenler var. En tehlikeli olan da bu toplu yargı.

Birkaç güzel örnek olmadı mı? Oldu. Mesela öykücü Ebru Askan, oğlunun tatil boyunca okulunu ve öğretmenini özlemesinden yola çıkarak, öğretmeni arayıp teşekkür etmesini anlattı. Bir öğretmenin işini iyi yapmasının rakamsal başarı ile ölçülmemesi gerektiğine bundan güzel örnek olabilir mi?

Bir kadın, eşinin her gün türlü sıkıntılar içinde kendileri için rızk kazanması karşısında çok saygı duyduğunu söyledi. Helalinden emek ile kazanılmış rızk için kişiye saygı ve hürmet duymak şükrümüzün artmasına vesile muhakkak.

-III-

İşini iyi yapana saygı göstermek deyince… İş nedir? Para getiren her şey iş midir? Mesela hırsızlar iş sahibi, çalma eylemleri iş midir?

Tanım bir kurmacadan gelecek. Dünyada en çok okunan kitaplar arasına giren takas ekonomisini savunan Doppler’den. Kitabın adı kahramanının adını taşıyor.

Oldukça başarılı bir kariyere sahip iken, karısını ve iki çocuğunu bırakarak, ormanda yaşamaya başlayan Doppler karısının Roma seyahati sırasında çocukları kendisine bırakması yüzünden gergin saatler geçirir. Ormana dönmek istiyordur ama oğlu uyuduğu için onu ormandaki çadıra götürmesine 16 yaşındaki kızı izin vermediğinden gönülsüzce evde kalır, salonda uyur. Uykusu bir hırsızın kapıyı açma teşebbüsü ile bölünür. Hırsız gitmek ister Doppler ısrarla onu içeri davet eder. Kahve ve içki ikram eder. Niyeti hırsızdan hırsızlığın tekniğini, “işinin inceliklerini” öğrenmektir. Çünkü Doppler bundan sonraki hayatına takas ekonomisi, hırsızlık ve ormandan faydalanarak devam edecektir.

Doppler’in evine giren hırsız kendisini, işini iyi yapan biri olarak takdim eder.

Doppler okuyup okuyabileceğim en kötü roman. O halde niye okudum? Norveçlilerin yazdığı romanları sosyolojik bakışı merkeze alarak okumaya çalıştığım için… Pişman mıyım? Hayır. Sorumsuz bencil erkek kimliği için çarpıcı bir örnekti Doppler. Evet Doppler saygısız, sevgisiz ve bencil bir adam.

Benim açımdan roman edebi açıdan başarısız. Hesapta Doppler ormanda yaşıyor ama ormanda yaşamak üzerine okuyucuya ufacık bir deneyim yaşatmıyor satırlar.

O halde edebi metin olarak, kurgu olarak gayet zayıf olan bu roman niye bütün dünyada çok okundu?

Bu sorunun cevabı mühim. Negatif kahraman “herkese” iyi gelmiş anlaşılan.

(YENİ ŞAFAK)

Etiketler: » » » » »
Share
556 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...