logo

10 Mayıs 2019

“Cennette sabır yoktur şükür vardır”


Fatma Barbarosoğlu
f.barbarosoglu@gmail.com

I-

Hayatından bir kaç çarpıcı sayfa anlatmıştı aylar önce. Öyle bir kaç sayfa ki en yakınınızdakinin hikayesinden daha yakın. Korucu olan babasının acı, ağır ve meşakkatli hikayesini anlatmıştı.

Evleri bir nehrin kenarında, nehir taşıyor sık sık, taşan nehirden gelen Çamur deryasının önünden kurtardıkları eşyaları anlatmıştı.

Bir ege kasabasında Anadolu lisesine giden ilk çocuk olmanın, bir Ege kasabasında Anadolu Lisesi’ne giden ilk Kürt çocuk olmanın hikayesini anlatmıştı.

Her hikaye bugünden geriye yazılan değil miydi? Anlattığı, yokluğun içinden yazılan bir başarı hikayesiydi.

Hikayenin yenilgi kısmını, veda etmek için geldiği o akşam anlattı. Parça parça. Tutuk tutuk. O gittikten sonra odanın duvarında kaldı anlattıkları.

“Okulu bitirdim ve on altı ay amelelik yaptım” dedi veda konuşması için geldiğinde. “Elbisem yoktu. Şimdi bir sürü elbisem, ayakkabım var. Evlendim, bir çocuğum var. Ve iş görüşmelerine giderken giyebileceğim takım elbiselerim var.

Ben buraya iş görüşmesi için geldiğimde ameleydim. İngilizce bilen, İngilizce iktisat mezunu bir amele.

Her iş görüşmesinde hep boş kalacak bir hane vardı. ‘İş tecrübeniz var mı?’ YOK. Diyorlardı ki ancak aileden biri isen işe alınırsın. Aileden biri olduğum yer amelelerin dünyası idi. İş tecrübesi sorulmuyordu. Risk almak için tecrübe gerekmiyordu çünkü. Şimdi bir iş tecrübem, bir karım, yeni doğmuş sağlıklı bir oğlum ve iş görüşmelerine giderken giyeceğim çeşit çeşit takım elbiselerim var.”

Böyle vedalaştık.

Giderken “Benim için üzülmeyin Fatma Hanım” dedi.

Onun için üzüldüm. Ama en çok da onun kadar doğal, içten ve derinden şükrümü eda edemeyişime üzüldüm. Bana şükrü hatırlatan kişinin benden yirmi yaş genç olmasına ve ondan bir daha haber alamayacağıma, hikayesinin devamını hiçbir zaman öğrenemeyeceğime üzüldüm.

-II-

Yukarıdaki hatırayı gecenin bir vaktine çekip getiren İmam Gazali’nin El- Erbain Fî Usulîddin (Dinde Kırk Prensip) adlı kitabındaki şükür bahsi oldu.

Özellikle şu bölüm: “ Bil ki şükür de büyük faziletlerdendir. Hatta o, sabır, korku, zühd gibi geçen faziletlerden daha üstündür. Çünkü bu faziletler insanı şükretmeye sevk etmek için birer vasıta durumundadırlar. Şükretmek ise, bizzat gayedir. Bu böyle olduğu için ,cennette sabır, korku, zühd yok iken şükretmek vardır. Çünkü cennette şükretmek için bu vasıtalara ihtiyaç yoktur…Şükür ibadetin de özü ve ruhudur. Onun için cennette ibadet olarak yalnızca şükretmek vardır.”

Şükreden kullardan mıyız? Gecenin bir vakti ağlayarak namaz kılan ve Rabbimizin verdiği nimetlere göz yaşı içinde

şükredenlerden miyiz?

İmam Gazali her uzvun kendi sınırları içindeki şükrünü şöyle anlatıyor:

“Aklın şükrü, onunla Allah teâlâ’ yı tanımaya çalışmaktır. Kalbin şükrü onunla Allah Teâlâ’yı sevmektir. Gözlerin şükrü eşyaya ibret ve tefekkür nazarıyla bakmak ve eserde müessiri, sanatta Sânii, nimette mün’im’i, fiilde fâili görmektir. Dilin şükrü Allah teâlâ’yı zikretmek, nasihat etmek ve doğru konuşmaktır. Kulakların şükrü Allah Teâlâ’nın emir ve fermanı olan Kur’an’ı dinlemek, nasihat ve doğru söze kulak vermektir. Ellerin, ayakların, diğer organların ve nimetlerin şükürleri de bunları kendi veriliş gayeleri istikametinde çalıştırmak ve kullanmaktır.”

Biz ahir zaman kulları en ziyade gözün şükrünü eda etmekte eksik ve tutuk davranıyoruz galiba.

(YENİ ŞAFAK)

Etiketler:
Share
125 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...