logo

SGK ‘yetersiz beslenmeye’ el attı

SGK, yanlış ve kötü beslenmeden dolayı ortaya çıkan malnütrisyonun (yetersiz beslenme) önlenmesi ve sağlık giderlerinin azaltılması için harekete geçti.

kepek ekmekUlusal Sağlık Araştırması (NHIS), Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması (NHANES) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkez (CDC) verilerine göre, yanlış ve kötü beslenmenin neden olduğu malnütrisyon, toplumda kronik hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 10’unu ve hastanelere başvuran hastaların yüzde 30-50’sini kapsıyor.

TANI KONULMADIĞINDA YATILI HASTA ARTIYOR

Ayrıca bu durum, tanısı konulmadığı zaman, hastaneye yatış yapan hasta oranının artmasına ve sağlık hizmeti maliyetinin yükselmesine neden oluyor. Araştırmaya göre, ABD’de malnütrisyonun yaygın olarak görülmesine rağmen hastaların yaklaşık yüzde 60’ı bu alanda bir taramadan geçmiyor. Hastalar, risk altında olduklarında taramadan geçerlerse ve hastalara beslenme desteği sunulursa bu durum kolayca tedavi ediliyor.

YAŞAM İÇİN KALORİ SAĞLIK İÇİN KOŞU

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Abbott Nütrisyon’un 2014 yılında hayata geçirdiği “Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu” projesi ile Türkiye’de malnütrisyonun önlenmesine yardımcı olması ve devletin sağlık harcamalarını azaltması bekleniyor.

Konuyla ilgili SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, “Malnütrisyona karşı verilecek başarılı bir mücadele, hem toplumun sağlıklı olmasına hem de sürdürülebilir sağlık bütçesi hedefimize çok büyük katkı sağlayacaktır. 2014 yılında başlattığımız ‘Yaşam için Kalori Sağlık için Koşu’ kampanyası 2015 yılında da devam edecektir” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.