logo

‘Orası istirahat makamı değil’

Başbakan Erdoğan Denizli’deki mitingde yaptığı konuşmada isim vermeden yine muhalefetin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu eleştirdi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Siyasetin insana hizmet etme sanatı olma olduğunu bilmeyen cumhurbaşkanı olamaz. Bu ülkede kuş uçsa cumhurbaşkanının bundan haberi olacak” dedi.

Denizli’de düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, isim vermeden CHP ve MHP’nin de aralarında olduğu 5 partinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu eleştirdi.

‘Siyasetin insana hizmet etme sanatı’ olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu ülkede kuş uçsa cumhurbaşkanının bundan haberi olacak” diye konuştu.

Başbakan, “Orası istirahat makamı değil, hizmet makamı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bunlar arazide niye yoklar? Neredeler Adeta saklambaç oynuyorlar. 30 Mart’tan sonra kendilerine bir çatı aradılar, gittiler o çatının altına saklandılar. Hiçbir yerde yoklar. Ankara’da mahkeme kapılarını aşındırarak oradan oraya dilekçe vererek, basın toplantısı yaparak, haraket ederek işi idare etmeye çalışıyorlar.

‘Devlet ile millet kucaklaşacak’ dedik. Cumhurbaşkanını bizat halk seçecek dedik. Bu CHP zihniyeti ve MHP bu halkın karşısına nasıl gelecek. Hangi yüzle oy isteyecekler. Erdoğan büyük imkanlarla bu yarışa girdi diyorlar. Şu anda basın toplantısı yaptılar. 5 parti bir aday çıkarttılar. Bütün medya grupları ve yandaşlarıyla bir araya geldiler. Biz de milletimizle yola çıktık.

Eski Türkiye’den kalma bir alışkanlık da ortadan kalkıyor. Cumhurbaşkanını halk seçecek. Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olmalı diyorlar. Cumhurbaşkanı milletin başkanı değil mi? Cumhur ayrı başkanı ayrı olabilir mi? Denizli’den soruyorum.

Bugüne kadar gelmiş cumhurbaşkanlarının hangisi tarafsızdı, hangisi siyasetin dışındaydı Hepsi siyasetin üzerindeydi, hepsinin de bir siyaseti vardı, hepsinin de bir tarafı vardı. Kimileri milletin tarafını tuttular, milletin siyasetine tabi oldular, kimileri de devletin tarafında oldular, vesayet siyasetine tabi oldular.

Kimse kusura bakmasın, tarafsızlık adı altında siyaset üstü olmak, siyaset üstü olmak adına statükonun tarafını tutacak değiliz. Biz milletin tarafı, hizmetkarıyız. Cumhurbaşkanı statükonun bekçisi değildir.

Cumhurbaşkanı devlet ile milletini kucaklaştıran vatanının hizmetkarıdır. Oy verirseniz sizin tarafında olacak ve ülkem için koşacak ve koşturacağım. Şimdi bir cumhurbaşkanı adayına soruyorlar, ‘bu karayollarını ne yapacaksınız?’ verdiği cevap ‘o benim işim değil.’ Siyasetin insana hizmet etme sanatı olma olduğunu bilmeyen cumhurbaşkanı olamaz. Bu ülkede kuş uçsa cumhurbaşkanının bundan haberi olacak.

Biz koşacağız, suyla da yolla da ilgileneceğiz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bitirilmesiyle de ilgileneceğiz. Yeni köprüler, boğazın altından yeni yapılacak çift katlı tüp geçitlerle de ilgileneceğiz. 12 yıl boyunca yaptığımız hiçbir yatırım ve eser yarın kalmayacak. Yola devam edeceğiz.

Biz cumhurbaşkanlığı makamını bir dinlenme makamı olarak görmüyoruz. Orası istirahat makamı değil, hizmet makamı. AB sürecinde ve dış politikada hiçbir değişiklik olamayacak. Türkiye’yi inşallah şaha kaldıracağız. Yine 81 vilayet için çalışacağız.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
564 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.