logo

Kışlık senin olsun, yazlık-baharlık makam araçları nerede Yavuz!


Ali İhsan Karahasanoğlu
a.karahasanoglu@gmail.com

Yavuz Erkut’u genel sekreterlik görevine getiren Ekrem İmamoğlu, aynen şöyle demişti:

“Bir genel sekreterin 3 arabası olur mu? Yazlık, kışlık, baharlık..”

Yetmedi..

Dedi ki:

“İhtiyaç dışı araç masrafı yıllık 120 milyon TL..”

Bekledik ki, genel sekreterin yazlık, kışlık, baharlık üç makam aracını göstersin Ekrem!

Aslında sadece o üç aracı Yenikapı’da göstererek, AK Partili büyükşehir belediye yönetimini rezil edebilirdi..

Düşünsenize..

Bir makam aracı..

Gösteriyorsunuz..

Ardından sunum yapıyorsunuz: “Bu araç, Büyükşehir belediye Başkanı’nın da değil.. Genel sekreterin.. Ve sadece yaz aylarında kullanılıyor.. 3 aylığına.. Sonraki 9 ay, bu makam aracı kullanılmıyor!”

Abdullah Gül ile birlikte..

Ben de derinden bir yuh çekecektim..

“3 ay kullanılıp, 9 ay depoda araç bekletilir mi?” diyecektim..

İşten attığı vasıfsız elemanlardan CV isteyen bay Ekrem, ardından genel sekreterin baharlık makam aracını gösterecekti..

“Bunu da ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere 6 ay kullanıyor. Diğer 6 ay, bu aracı da depoya atıyor” diyecekti.

Belki dalga da geçecekti..

“Buna da şükür, adam ilkbahar için ayrı, sonbahar için ayrı makam aracı da alabilirdi yani” diyecekti..

Sonra, genel sekreterin kışlık makam aracını gösterecekti..

“Bunu da üç ay kullanıyor, 9 ay yatıyor bu araç” diyecek ve dünya israf literatürüne “kışlık, yazlık, baharlık üç aracı olan genel sekreter” diye, AK Partili belediye başkanlığının genel sekreterini geçirecekti..

İşçiyi AK Partili diye kovup, AK Parti’nin zenginlerinin ayağına gidip, övgüler düzen Ekrem, bunu yapamadı..

Peki ne yaptı?

Genel sekreterlik koltuğuna oturttuğu Yavuz Erkut’u, Yenikapı’ya yollayıp, “Sen orda bir açıklama yap” dedi.

Yavuz açıklama yaptı.

“Benim selefim Hayri Baraçlı’nın üç makam aracı işte burada duruyor” demedi.

Diyemedi..

“Bizim patron işkembeden sallamış. O da kazanacağına inanmıyordu. Ama Abdullah Gül gibi, Ahmet Davutoğlu gibi, Ahmet Taşgetiren gibi yıllarca Tayyip Erdoğan’ın yanında yürümüş insanların AK Parti’yi arkadan hançerleyebileceğini tahmin edemedi.. Kazanacağına kendisi de inanmıyordu. Arkadan hançerleyenler onlarca çıkınca, sürpriz oldu, Ekrem Bey kazandı… Şimdi, başkanlık koltuğuna oturmamızın üzerinden 2,5 ay geçtikten sonra.. Bulamadığımız ‘Yazlık, kışlık, baharlık’ araçlar yerine.. Garibanların, engellilerin ‘evde bakım hizmet araçları’ ile idare edin” mealinde bir açıklama ile, durumu kurtarmaya çalıştı..

Yetinmedi..

“Makam araçları bunlar mı?” sorusuna..

Pişkin mi pişkin, “Mevzuatta zaten ‘makam aracı’ diye bir şey yoktur” cevabı verdi..

Ekrem’in yamağı riyakar adam..

Madem mevzuatta, makam aracı yok..

O zaman, Yenikapı’ya gelirken, sadece senin bulunduğun, bir de fazladan şoför kullandığın o aracı iade etsene..

Ne kadar iğrençler, ne kadar utanmazlar..

Halkı aptal yerine koyan tavırlar sergilemede, ne kadar hünerler.. Bir de, “Veri ve kayıtların uyumsuzluğu, çalışmaların uzamasına neden oldu. Hâlâ üzerinde çalışmayı sürdürdüğümüz alanlar mevcuttur. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve iştiraklerimizde araç takip sistemi bulunmaktadır. Yapılan incelemede, 2-20 Haziran tarihleri arasında, yani 2. seçimin öncesinde bin 700 aracın takip sistemi ya kapatılmış ya da verilerinin silindiği belirlenmiştir” diyerek, koltuğa oturmalarının üzerinden 2.5 ay geçmesine rağmen, belediyedeki araçlara bile tam olarak ulaşamadıklarını itiraf ediyor..

Yolsuzluk yapacak bir belediye başkanı, araçlara “takip sistemi” taktırır mı?

Sizden önceki başkan, bunu taktırmış..

Bir yolsuzluk yapılacak olursa, anında merkezden tespit edeceksiniz..

Bunu bile kullanmayı beceremiyorsunuz..

“Sinyal vermiyormuş!”

Sinyali vermeyen aracın plakasını tespit eder, verirsiniz emniyete, “Hizmetimizdeki şu plakalı araçtan 24 saattir sinyal alamıyoruz, çalınmış olabilir” dersiniz..

MOBESE kameraları sayesinde, emniyet çok kısa süre içinde, o aracı bulur, getirir size..

Ama bunlarda kafa nerede?

Bunlarda iş yapma niyeti nerede..

Kendi patronu diyordu, “Araçlardan dolayı yıllık israf 120 milyon TL!”

Dün sekreteri açıklama yapıyor: “Önümüzdeki 5 yılda 250 milyon TL israf olacaktı!”

Hani 250 milyonu da ispat edebilmiş değiller ama. Ne kadar yalancı oldukları.. Ne kadar hilebaz olduklarını ispat için veriyorum, bu rakamları. Tabii ki 1 TL’lik israf bile önemli..

Ama..

Patronu “1 yılda 120 milyon..” Sekreteri “5 yılda 250 milyon” diyorsa..

Bunlara mı inanacağız, yoksa araçlara “takip sistemi” taktıran AK Partililere mi inanacağız? Devam ediyor, yazlık-baharlık makam araçlarını gösteremeyen Yavuz:

“1 Haziran günü sistemde takip edilen araç sayısı 2 bin 89, 23 Haziran günü sistemde takip edilen araç sayısı 2 bin 109’dur. Ancak, 2 Haziran – 20 Haziran tarihleri arasında sinyal alınan araç sayısı ortalama 399’dur. Bu tarihler arasında bin 700 aracın nerede olduğu bilinmemektedir.”

Yenikapı’ya 500 araç yığdığınza göre, en azından 101 tanesini bulmuşsunuz demektir.

Ya getirene sorsaydınız, ya da bulduğunuz yerde tutanak tutsaydınız..

“Nerede idin kardeşim, sinyal alamadık senden?”

Yolsuzluk varsa, böyle soruşturulur..

Olmayan yolsuzluğu ise; ya aptallıklarından, ya da kötü niyetlerinden, böyle uydurur işte, işbilmez yöneticiler..

Hodri meydan..

Daha önceki aylarda sürekli sinyal verdiği halde, belirtilen tarihlerde ortalıktan kaybolan ve günlerce sinyal vermeyen araçların zimmetlendiği adamları bulun, hepsini işten kovun, Yavuz bey..

Dürüstseniz eğer..

Yalan söylemiyorsanız, eğer!

(YENİ AKİT)

Etiketler:
Share
263 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-165743342-1');