logo

“Dünya, Ebola ile savaşı kaybediyor”

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, “dünyanın Ebola ile savaşı kaybetmekte olduğunu” bildirdi. Örgütün Başkanı Jeanne Liu, dünyanın Ebola salgınını kontrol altına almakta başarısız olduğunu, liderlerin ülkeler arasındaki bu tehdidi engelleyemediğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 8 Ağustos’ta kanıtlanmış tedavisi ve aşısı bulunmayan Ebola hastalığı ile mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan ettiğini hatırlatan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Başkanı Jeanne Liu, DSÖ’nün bu açıklamasından sonra liderlerin ve yetkililerin harekete geçme konusunda birlik oluşturmadığını vurguladı.

Dünyanın Ebola salgınını kontrol altına almakta başarısız olduğunu, liderlerin ülkeler arasındaki bu tehdidi engelleyemediğini belirten Liu, uluslararası topluma, Gine, Sierra Leone ve Liberya’ya hastaneler için yatak, kalifiye sağlık personeli gönderilmesi ve seyyar laboratuvarlar kurulması için maddi destek çağrısında bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Liberya’nın başkenti Monrovia’da her gün, sağlık merkezi dolu olduğundan birçok hastayı geri çevirmek zorunda kaldıklarını, 800 yatağa daha ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Örgüt, Liberya ve Sierra Leone’de hastaların tedavi edilememesinin ve sokaklarda ölmesinin salgının yayılmasına yol açtığını vurguladı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
734 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.