logo

Birgül Ayman Güler CHP’den istifa etti

CHP’de Ercan Cengiz’in ardından, Birgül Ayman Güler de partisinden istifa etti. Güler, istifa açıklamasında CHP’li Pavey ve Tanrıkulu’nun Dink yürüyüşünde “soykırımla yüzleş” pankartı taşımalarını eleştirdi.

Birgül Ayman GülerCHP’de bir istifa daha yaşandı.

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İstifasını TBMM Başkanlığı‘na sunan Birgül Ayman Güler, bağımsız milletvekili olarak görevini sürdüreceğini dile getirdi.

İKİ KEZ DİSİPLİN KURULU’NA SEVK EDİLDİ

Birgül Ayman Güler, yaptığı bazı açıklamalar gerekçesiyle CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından disipline sevk edilmişti. Güler, kınama cezası almaştı.

Güler, aynı gerekçeyle Grup Yönetim Kurulu tarafından da bir yıl süreli geçici gruptan çıkarma istemiyle ve tedbirli olarak Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş, bugün yazılı savunmasını
Grup Disiplin Kurulu’na sunmuştu.

Güler’in istifasıyla CHP’nin TBMM’deki sandalye sayısı 125’e düştü.

PARTİ YÖNETİMİNE SERT ELEŞTİRİLER

İstifasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Güler, şu ifadeleri kullandı:

“Gerçek-dışı soykırım suçlamaları, yeni- CHP yöneticileri tarafından Türkiye’nin kendini ifade etme olanakları bastırılarak adeta desteklenmiştir. 2015 gibi bir saldırı yılında ‘soykırımla yüzleş’ pankartını taşıyan genel merkez yöneticileri bu desteğin somut ilanı olmuştur.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında AKP-BDP ortaklığının ‘Anayasa’dan Türk vatandaşlığını kaldırma’ hedefine yönetim tarafından verilen destek, ‘çözüm kanunu’ gibi yabancı üçüncü göze kapı açan yasal düzenlemelere ortak olunarak pekiştirilmiştir. Laiklik ilkesini sekülerlik haline dönüştürme gayreti, eğitimi geriletip parçalayan saldırılara sözde pedagojik gerekçeli etkisiz muhalefette ve inkarla örtülen ittifaklarda kanıtını bulmuştur.

Yeni- CHP, ulusal ekonomi anlayışını terk etmiş, ulusal üretken sektörler için değil küresel mali piyasaların faiz çıkarlarını gözeten bir yapı olmuştur. Gelir dağılımında adalet ilkesini terk edip, neo-liberalizmin yoksullukla mücadele politikalarına sıkışmıştır. Devletçilik ilkesi zamanı geçmiş sayılırken, özelleştirme adeta doğal politika olarak kabul edilmiştir. Halkçılık içi boş retorik olarak nitelendirilip bir yana atılmış, planlama ve sosyal devletle kalkınma yerine piyasa dinamikleriyle küresel ekonomiye bağlılık teslimiyeti getirilmiştir.
CHP Programı’na ve kurucu ilkelerine aykırı olan yeni yapı, yetkili kurullar dışlanarak ortaya çıkmıştır. Genel başkanlık, yetkili kurulların dışında alınan kararların tek kişilik yürütme makamına dönüşmüştür. Yetkililerin sorumluluğu ve hesap verme zorunluluğu yok edilmiştir. Son kurultay, kırılma noktasıdır. Kurultay delegesinin onayını alamayan kimselerin kurultaya karşı hile yoluyla yönetici koltuklarına oturtulması da başka söze gerek bırakmaz. Hiçbir gerçek neden yokken ilçe – il kongreleriyle Kurultay’ın ertelenmesi, tüzüğe aykırı yönetmelik değişiklikleri yapma cüreti sergilenmesi, değişiklik adı altında partinin ‘altıok programı’nı ortadan kaldırma hazırlıkları, disiplin sürecinin tasfiye amacıyla kullanılması, partinin cumhuriyetçi ve halkçı olmayanların istila harekatını tamamlama adımlarıdır. Halka güven vermeyen, seçmeni ve parti üyelerini umutsuzluğa sürükleyen CHP yabancısı bu yapı, 2015 seçimlerinde ve sonrasında halkımız ve seçmenimiz için değil, mevcut iktidar için güvencedir.

Bu nedenlerle; büyük Türk milleti önünde ettiğim yemine bağlılığımla, İzmir’in bağımsız milletvekili olarak görevimi yerine getirmeyi sürdüreceğimi, 2015 seçimlerinde cumhuriyet için büyük birliğin sağlanması, bağımsız Türkiye hedefiyle Mustafa Kemal Atatürk ve altıok programı çerçevesinde güçlü bir siyasal seçenek üretilmesi için üzerime düşeni yapacağımı kamuoyuna saygılarımla duyururum.”

DÖRT GÜNDE İKİNCİ İSTİFA

İstanbul Milletvekili Ercan Cengiz, Cuma günü partisinden ayrılmıştı. Cengiz, Merkez Parti’ye katılmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.