logo

05 Şubat 2019

Bir hayaliniz yoksa, mutluluğu geçmişte ararsınız


Kemal Öztürk
k.ozturk@gmail.com

Yaş ilerleyince insanların sürekli geçmiş yılları hatırlamasının ve konuşmasının bir sebebi vardır: Yaşı itibariyle gelecek için bir hayali yoktur artık.

Geçmiş yıllarda insanı gururlandıran, heyecanlandıran anıların anlatılması bizi mutlu eder. Oysa bu, sıkıntıları geçici olarak unutturur, avutur sadece.

İnsan hayalleriyle var olmaz sadece, onunla mutlu olur aynı zamanda. Bir hayaliniz, bir ütopyanız, gelecek kurgunuz varsa, onun varlığı sizi gerçek anlamda motive eder, huzur verir ve diri tutar.

GELECEK İÇİN HAYAL KURAMIYORUZ ARTIK

Sanırım en büyük kaybımız, bizim artık gelecek için bir hayalimizin olmamasıdır. Bu yüzden olsa gerek, çoğumuz geçmiş güzel yıllarımızı anlatıp, onun verdiği mutluluk ve huzur ile kendimizi avutuyoruz.

Genç bir siyasetçi, “2002 ruhuna” dönmekten, o ruhla çalışmaktan bahsetmişti önceki gün. Yaşı biraz daha ileri olan bir arkadaşım da “94 ruhu ile çalışmalıyız” dedi. Birçok kişiden, AK Parti’nin ilk on yılının nasıl muhteşem olduğunu dinledim son günlerde.

Benim kuşağım yazarları bir araya geldiğinde, entelektüel serüvenimizin muhteşem hikayesini konuşuyoruz hep. Ve bunu zaman zaman kaleme alan yazarlardan biriyim.

Dün, değerli dostum Nihal Bengisu Karaca’nın köşesinde yazdığı bu türde bir yazı, sanırım günün en çok okunan yazısı oldu. Nihal Hanım bu yazıyı yazarken hem ağladı, hem okuyanları ağlattı. Bizim kuşağın mutlu, mesut yıllarını, zengin entelektüel dünyasını daha iyi anlatan bir yazı olamaz sanırım. Lakin bu yazıdan yüreğimizin sızlamasının sebebi sadece mutlu günlerimizi kaybetmemiz değildir bence. Yeni mutlu günler hayal etmemizdir aynı zamanda.

İki gün önce çok önemli bir siyasetçiyle konuşurken, “Bizim büyük hayallerimiz vardı. Dünyayı değiştirecek ütopyanın peşinden koştuğumuz için Ankara’ya geldik” dedim. Sonra kendime sordum. “Peki o hayale ne oldu? Şimdi nedir ütopyan?”

Yaşı değil de sanki ruhu yaşlanmış insanlar gibi olduk. Gelecek için hayal kurmayı bıraktık. Geçmişin hatıralarıyla avutuyoruz kendimizi.

Oysa siyaset üstü, partiler üstü ne büyük hayaller kurardık. O hayalleri, 80’lerde, 90’larda kurduğumuz için, İki binlerde ortaya muazzam bir fikir, proje, vizyon ve enerji çıktı.

Peki şimdi hayal kurmuyorsak, ütopyamız yoksa 15-20 yıl sonra oraya ne çıkacak?

BİZİM SİYASET ÜSTÜ DERTLERİMİZ VARDI

Zihinlerimiz aşırı politize olduğu için konuyu siyasetin etrafında tartışmadan edemiyoruz. Eleştirince nedense orayı eleştirdiğimiz sanılıyor hep.

Oysa bizim siyaset üstü, partiler üstü dertlerimiz var. Ya da vardı.

Bugün yazarlarımızın, şairlerimizin, aydınlarımızın, edebiyatçılarımızın, müzisyenlerimizin en büyük sıkıntısı yeni şeyler üretememesidir. Buna eğitim kurumlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, cemaatlerimizi de ekleyin. Sebebi nedir? Politik prangalarımız var sanırım. Cemil Meriç’in ‘mağara’, Ali Şeriati’nin ‘zindan’ dediği, insanı hapseden kavramlara, ‘politika’yı da eklemeliyiz.

Bu yüzden zihinlerimiz özgür değil. Özgür olmayan bir zihin hayal kuramaz. Hayal kurmayınca, eski hayallerimize ve onun için yaptıklarımıza sığınıyoruz.

AMAÇSIZ İNSAN SÜRÜKLENMEYE MAHKUMDUR

İnsanın bir hayali varsa, amacı vardır. Amaçsız insan rotasız gemiye benzer. Denizde akıntı, rüzgar ne taraftan gelirse oraya doğru sürüklenir.

Bugün, “her devrin adamı, her iktidarın yalakası, gücün payandası” diye eleştirdiğimiz insanlar, rotasız gemilerdir. Bir hayalleri, bir ütopyaları ve amaçları yok. Rüzgar ne yandan kuvvetli eserse o yöne sürüklenirler.

Etrafınıza bakın, dünya adeta tufanı yaşıyor. Medeniyetler çöküyor, paradigmalar iflas ediyor, insanoğlu mutsuz ve huzursuz. Peki insanlığın kurtuluşu için inşa ettiğimiz bir gemimiz ve rotamız var mı? Ulaşmak için hayalini kurduğumuz yeryüzü cenneti neresidir? Sığınacağımız adanın, demir atacağımız dağın planları var mı elimizde?

YENİDEN KURTULUŞ GEMİSİNİ İNŞA ETMELİYİZ

Biz insanlığın yeryüzü ve öteki dünya mutluluğu için kurduğumuz hayallerin hala doğru olduğuna inanıyoruz. Belki bu hayalleri gerçekleştirmek için inşa ettiğimiz gemide ve çizdiğimiz rotada sorun vardı ve bu yüzden sürükleniyoruz.

Bu yüzden zihnimizi özgürleştirerek yeniden hayal kurmalı, yer yüzü cennetimizi kurgulamalı, sağlam gemiler inşa etmeli ve rotamızı çizmeliyiz.

Aksi takdirde hayalsiz, amaçsız yaşarsak, mutluluğu geçmişte ararız ve sürüklenmeye devam ederiz.

(YENİ ŞAFAK)

Etiketler: » » » » » »
Share
429 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...