logo

25 Ocak 2015

Bilic o transferi açıkladı ve saklamanın anlamı yok dedi!

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Antalya kampında değerlendirmelerde bulundu.

bilicTransfer süreci hakkında konuşan Bilic’in sözleri şu şekilde;

SOSA’NIN SAKATLIĞI ÇOK CİDDİ DEĞİL

“Burada yaptığımzı taktik konuşmalar aslına bakarsınız antremanlara nazaran daha önemli yer tuttu. Dün akşam bir sakatlık yaşadı Sosa. Anrtremanı normal bir şekilde devam ettiriyordu. Sonra yanıma geldi, belinde ağrı olduğunu söyledi. Bu sabah da doktorla görüştüm, kesim bir ifade kullanamam ama yine de dikkatli olmamız gerekiyor. Sakatlığı Pazartesi oynamasına engel derecede değil. Bunun tartışmasını yapmanın bir anlamı yok. Transferlerden memnunum, aldığımız oyuncuların hepsi listemizdeydi. İyi oyuncular, kaliteli oyuncular. Scout ekibimizle yaptığımız ortak çalışmanın ürünü bu transferler. Bazı pozisyonları nitelik ve nicelik olarak geliştirmemiz gerekiyordu. Bu yüzden transferler önemli.”

TOLGAY İLGİLENDİĞİMİZ BİR OYUNCU

Tolgay ilgilendiğimiz bir oyuncu, Türk bir oyuncu. Saklamanın anlamı yok. Dünyanın en iyi liglerinden birinde kendisini göstermiş bir oyuncu. Bitmiş bir şey yok ancak transferde olumlu bir şekilde ilerliyoruz. Bazılarınız bu transferlerden sonra şunu söylemişsinizdir: “Bu oyuncular büyük isimler değiller.” Burada şöyle bir nokta var. Transfer ettiğimiz oyuncular, bizi çok daha sağlam noktaya getirecek isimler. Sezon başında kupa ve Avrupa’dan çok yoğun bir takvimimiz vardı. Bazı oyuncularımızı doğal olmayan pozisyonlarında oynattık. Bunların acısını Türkiye Kupası’nda çektik. Ligin ikinci yarısının değerlendirmemiz gerekirse 21 Ocak ile 22 Mart arasında 17 maç oynayacağız. Ve kadroyu genişletmemiz gerekiyordu. Şu an elimzde yüksek kaliteye sahip bir oyuncu grubu var.

1-2 İSMİ TRANSFER ETMEK İSTİYORDUK

Büyük bir isme sahip 1-2 oyuncu transfer etmek istiyorduk. Hedeflediklerimiz büyük fark yaratacak oyunculardı. Ancak mali koşullarımızı da göz ardı edemeyiz. Yöneticilerimiz bu konuda çok iyi çalışıyor. Hem stat yapmak, hem borç ödemek hem de A takıma transfer yapmak çok zor. İsmi olan oyuncuları trasnfer etmemek, bu durumla alakalı bir üzüntü duyduğumuz anlamına gelmez.”

YABANCI KONTENJANI KONUSU…

“Yabancı kuralı bizim için şok oldu. Ama şikayet etmenin anlamı yok. Bir an önce buna uyum sağlamamız gerekiyor. Bu sadece bizim için değil, tüm kulüpler için geçerli. Kuralın değişmesiyle yepyeni bir durum çıktı karşımıza. TFF böyle bir karar aldı, buna ayak uydurmamız gerekiyor. Milli Takıma ne gibi bir etkisi olur derseniz, birçok artı ve eksi yönü var bu konunun. Net bir şey söyleyemem ancak biz planlarımızı yeni kurala göre kurgulayacağız. Beşiktaş olarak bizim de planlarımız var. Kuralın uzun vadede ülke futboluna nasıl bir katkısı olacak hep birlikte göreceğiz.”

“ATIBA VE MUSTAFA’YI TUTMAK İSTİYORUZ”

“Geçen sezon ve bu sezon bu durumla karşı karşıya kaldık. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek oyuncularımzı oldu. Bu durum oyuncular için iyi oluyor, daha rahat oluyorlar. Kulüpler için ise belli zorluklar oluşturuyor. Sivok’la başlayalım. Onun 7. yılı. Çok büyük katkıları oldu bize. Ama kendisi ne yazık ki sakat. Atiba ve Mustafa’ya gelince, ikisi de kadroda tutmak istediğimiz oyuncular. Bazı koşullar gerçekleştirildiği takdirde kalmak istiyorlar. Atiba’nın sözleşme yenilemede isteksiz olduğu doğru değil.”

“GELİŞTİRMEMİZ GEREKEN ŞEYLER VAR”

“Bugün oynanan oyunun çok önemli bir parçası duran toplar. İlk yarıdaki performansımızdan biz de memnun değiliz. Oğuzhan, Sosa gibi isimlerin kullandığı topların daha etkili olması için çok çalışıyoruz. Bunun takım boyuyla da alakası var. Rakiplerimizin başarılı olmasının nedeni uzun boy ortalamasına sahip olmaları. Biz bu konu üzerinde çok duruyoruz ve ciddi çalışmalar yapıyoruz. Rakiplerimizle kazandığımız duran top sayıları hemen hemen aynı ancak gol sayılarında gerideyiz. Bunu geliştirmeliyiz.”

“HAKEMLER, BİZE KARŞI KOVBOY GİBİ…”

“Kırmızı kartlarla ilgili oyuncularımız konuştuk toplantılar yaptık. Gördüğümüz ilk kırmızı karttan sonra önlem almaya çalıştık. Ama başarılı olmamamışız, haklısınız. Bana sorarsanız görüdüğümüz kırmızı kartların çoğu hatalı. Hakemler bize karşı vahşi batıda silah çeken kovboylar gibi tetiği çekebiliyor. İsmail’in ya da Pedro’nun Başakşehir maçında gördüğü kartlar kabul edilebilir ama Atiba, Gökhan ve Veli’nin gördüğü kırmızı kartlar kabul edeceğimiz durumlar değil. Özellikle Gökhan’ın gördüğü kart şaka gibiydi. Oyuncularımın ne olursa olsun sorumluluklarını bilip, bu yönde hareket etmeleri gerekiyor. Bugün bir toplantı yapacağız duran toplar takım için psikoloji olarak. Bizim kırmızı kart sayısını azaltmamız gerekiyor. Eğer azaltamazsak, ister iş deyin ister hayal deyin onları gerçekleştirmemiz mümkün olmaz. Hakemlerin bize karşı olan tutumları böyle ancak biz buna da hazır olmalıyız.”

“DERBİ MAÇLARLA İLGİLİ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM”

“Kızgın değilim ama ben de hayal kırklığı yaşıyorum derbi maçlarla ilgili. Bu durum kabul edilebilir değil. Normal maçlar değil derbi maçlar. Rakiplerimize karşı daha iyi durumdayken kazanamamak konusunda en büyük üzüntüyü ben yaşıyorum. Bizleri olumlu kılan nokta şu, kaybettiğimiz derbiler de dahil rakiplerimiz bizden üstün değildi. Oyunu kendimize çevirecek yetenek ve kalitemiz var. Bu da bizi iyimser kılıyor.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.