logo

Yalova’da CHP, Ağrı’da BDP

İki ilin de aralarında olduğu 14 noktada yerel seçimler tekrarlandı. Seçimlerin önemli noktası Yalova’da CHP, Ağrı’da ise BDP ipi göğüsledi. Toplamda AK parti 5, CHP ve MHP 3, BDP 2, SP ise 1 noktada seçimleri kazandı.

Dün mahalli yöneticileri belirlemek için 2 il, 7 ilçe ve 5 beldede halk tekrar sandık başına gitti.

Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) seçimlerin iptal edildiği 13 merkezde yerel seçim, Afyonkarahisar’ın Gömü beldesinde ise ara seçim yapıldı.

AK Parti 5, MHP ve CHP 3, BDP 2, SP ise 1 yerde seçimi kazandı.

Seçimlerde gözlerin çevrildiği 2 nokta ise Yalova ve Ağrı oldu.

Yalova’da 30 Mart’taki yerel seçimlerde AK Parti adayı Yakup Koçal’ın bir oy farkla kazandığı seçimde yapılan itiraz üzerine yeniden sayım yapılmış ve kazanan CHP’nin adayı Vefa Salman olmuştu.

Ancak bu kez de AK Parti sonuçlara itiraz etmiş ve YSK ‘seçmen statüsünde olmayanların da oy kullandığı’ gerekçesiyle seçimi iptal etti.

Yalovalılar YSK’nın bu kararı üzerine dün 245 noktada yeniden sandık başına gitti. Seçimler ilkinde olduğu gibi yine kıran kırana geçti.

Geçerli 60 bin 889 oyun 29 bin 227’sini Salman, 28 bin 999’unu ise AK Parti adayı Yakup Koçal aldı. Koçal’dan 228 oy fazla alan Salman, belediye başkanlığına seçildi.

Oyların yüzde 47.9’unu alan CHP ve yüzde 47.6’sını alan AK Parti’yi yüzde 1.3 oyla MHP takip etti.

AK Parti’den yapılan açıklamada yaklaşık 900 oyla ilgili itirazda bulunulacağı bildirildi.

AĞRI’DA BDP KAZANDI
Resmi olmayan sonuçlara göre Ağrı’daki seçimlerin kazananı ise BDP’li Sırrı Sakık oldu. 30 Mart’taki seçimlerde önce 10 oy farkla Sırrı Sakık, yapılan itiraz üzerine yeniden yapılan sayımda ise AK Parti adayı Hasan Arslan öne geçti.

BDP’nin ‘oy sayımında eksiklik olduğu gerekçesiyle’ yaptığı iptal başvurusunda 5 sandıkta hata yapıldığı, bir sandığın oy torbasının da yırtık olduğu tutanaklarda yer aldı ve seçimler iptal edildi.

Bugün tekrarlanan seçimlerde Sırrı Sakık geçerli yüzde 51, AK Parti’nin adayı Hasan Arslan ise yüzde 45.3 oranında oy aldı.

İki rakip arasındaki oy farkı da 2 bin 548 olarak kayda geçti. Şu ana kadar sandıkların yüzde 99.5’i açıldı. BDP’nin zaferinin ardından kent kutlamalara sahne oldu.

Seçimin tekrarlandığı iki kentte durum böyle iken ilçe ve beldelerde de kazananlar belli oldu, 3 ilçede sonuçlar değişti

KASTAMONU – ÇATALZEYTİN
AK Parti Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik, resmi olmayan sonuçlara göre, Çatalzeytin Belediye Başkanlığını adayları Musa İhsan Uğuz’un kazandığını açıkladı. İlçede kullanılan oyların yüzde 51.7’si AK Parti’ye, yüzde 46.8’i ise MHP’ye çıktı. Böylece iptal edilen seçimlerde rakibinden 10 oy fazla olan Uğuz yine belediye başkanı seçildi.

ESKİŞEHİR – MAHMUDİYE
Eskişehir’in Mahmudiye İlçesi’nde CHP adayı İshak Gündoğan kazandı. İptal edilen seçimlerde 2 oy fazla alan Gündoğan bu kez de en yakın rakibi AK Partili Ayşe Güney’den bin 200 oy fazla aldı.
Seçimlerdeki oransal dağılım ise AK Parti yüzde 34.2, CHP yüzde 58.7 şeklinde oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Mahmudiye Belediye Başkanı seçilen CHP’nin adayı İshak Gündoğan, “Herkese eşit yaklaşacağıma namus sözü veriyorum” dedi.

ÇANKIRI – ŞABANÖZÜ
Çankırı’nın Şabanözü ilçesinde sonuçlar değişti. Resmi olmayan sonuçlara göre, MHP’li Mustafa Karakaya, 30 Mart’ta 3 oy farkla kaybettiği ilçeyi bu kez 190 oy farkla kazandı. MHP oyların yüzde 50.1’ini, rakibi AK Parti yüzde 46.4’ünü aldı.

Açıklama yapan Mustafa Karakaya, “Şabanözü’nde 70 yıldır MHP seçim kazanamamıştır. Göreve başladığım andan itibaren ayrım gözetmeden oy veren, vermeyen herkesin başkanı olacağım” dedi.

ÇORUM – ORTAKÖY – AŞTAVUL BELDESİ
Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul beldesinde sandıkların tamamı açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 49.6 oy alan CHP seçimi kazandı. AK Parti’nin oy oranı ise yüzde 49.2.

Belediye başkanı seçilen CHP’nin adayı Dursun Uzunca, en yakın rakipleri AK Parti’yi 6 oy farkla geride bıraktıklarını söyledi. Uzunca 30 Mart’taki seçimlerde de rakibinden 1 oy fazla almıştı.

BİTLİS – GÜROYMAK
Bitlis’in Güroymak ilçesinde kazanan değişmedi. Yüzde 55.6 oy alan BDP’li aday Mehmet Emin Özkan ipi göğüsledi.

30 Mart seçimini 32 oy fazla alan Özkan bu kez arayı açtı,  AK Partili rakibi Hüseyin Mutlu’dan bin 258 oy fazla aldı. Sandıklardan gelen sonuçları öğrenen çok sayıda kişi ilçe merkezinde kutlama yaptı.

AYDIN – BUHARKENT
Aydın’ın Buharkent ilçesinde belediye başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Mehmet Erol kazandı.

İlçede AK Parti yüzde 47.3 oranında oy aldı. AK Parti’yi yüzde 37.3 ile MHP ve yüzde 14.3 ile CHP takip etti.

İptal edilen seçimleri 7 oy farkla kaybeden Erol, bu kez en yakın rakibinden 813 fazla oy aldı.

TOKAT – YEŞİLYURT
Tokat’ın Yeşilyurt ilçesinde sonuç değişmedi, kazanan ilk seçimde 50 oy fazla alan AK Parti adayı Kazım Misafir oldu. AK Parti İl Başkanı Adem Çelik, oy tasnifi sonucunda, adayları Kazım Misafir’in bin 525, MHP’nin adayı Kübra Sever Taşkıran’ın ise bin 302 oy aldığını belirtti.

BAYBURT – AYDINTEPE

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde sandıktan zaferle çıkan bu kez MHP oldu. 30 Mart’ta rakibinden 7 oy az alan MHP adayı Haşim Şentürk, rakibi AK Partili Şükrü Yayan’dan 196 oy fazla alarak, resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanı oldu.

ERZİNCAN – TERCAN – ÇADIRKAYA BELDESİ
İlk seçinde MHP ve Saadet Partisi adaylarının 351’er oy aldığıErzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesi de sonucun merakla beklendiği yerlerdendi.

Belediye Başkanlığını 520 oyla Saadet Partisi adayı İshak Birol kazandı. MHP adayı Sait Durgun ise bu kez 476 oyda kaldı.

YOZGAT – SORGUN – EYMİR BELDESİ
Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Çetin Mertoğlu kazandı. Beldede AK Parti yüzde 52.4 oranında oy alırken, MHP’nin oy oranı yüzde 47.3 olarak açıklandı.

Mertoğlu yaptığı açıklamada seçimleri 77 oy farkıyla kazandığını söyledi. İlk seçimleri de Mertoğlu 5 oy farkla kazanmıştı.

NİĞDE – MERKEZ – BAĞLAMA BELDESİ
Niğde merkeze bağlı Bağlama Beldesi’nde yenilenen belediye başkanlığı seçimini MHP’nin adayı Murat Karakuzu kazandı. 698 oy alan Karakuzu, CHP’li Muammer Afşar’ı 17 oy farkla geride bıraktı. AK Parti’nin adayı Ahmet Erdoğan 52, BBP’nin adayı Ertan Gümüş ve Saadet Partisinin adayı Nuh Tuhan birer oy aldı.

30 Mart’taki seçimlerde CHP MHP’yi 2 oy farkla geride bırakmıştı.

AFYON – EMİRDAĞ – GÖMÜ BELDESİ
Afyon’un Emirdağ ilçesinde ise Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklikle nüfusu 2 binin altında kaldığı için belde statüsü iptal edilen ve Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından, tüzel kişiliğinin devam etmesi yönünde karar verilen Gömü beldesinde, belediye bakanlığı, belediye meclis üyeliği ve mahalle muhtarlığı seçimleri yapıldı.

788 kişinin sandığa gittiği seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti’nin adayı Hakkı Tekin kazandı.

Eski belediye başkanı Hakkı Tekin 499 oy alırken, en yakın takipçisi MHP’li Metin Asıldaş ise 266 oy aldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.