logo

Ukrayna’da ateşkes bitti

Ateşkes Kiev yönetimince sona erdirildi. Gerekçe olarak, Rusya yanlısı ayrılıkçıların, isyancı grupları kontrol altına almakta isteksiz davranması ve kabiliyetsizliği gösterildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ateşkesin sona erdirildiğini açıkladı.

Poroşenko’nun açıklaması 10 günlük ateşkes süresinin dolmasından yaklaşık bir saat sonra geldi.

Poroşenko, “Ayrılıkçılara saldıracağız ve ülkemizi özgür kılacağız. Ateşkesi uzatmama kararırımız, sivillere eziyet eden, ülke ekonomisini zarara uğratan, tren istasyonlarına ve su kaynaklarına saldıran yağmacı, terörist ve isyancılara cevap niteliği taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Poroşenko ayrıca, Putin’in Rusya parlamentosundan Ukrayna’ya askeri müdahale kararını geri çekme isteğinin, tamamen sembolik olduğunu belirtti.

Ukrayna’da Kiev yönetimi ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında geniş kapsamlı bir planının parçası olarak 10 günlük ateşkes ilan edilmişti.

Barış planı Ukrayna-Rusya sınırında 10 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturulması ve ayrılıkçıların çatışma bölgelerini terk etmesi için güvenli bir koridor açılmasını öngörüyordu.

Plan uzun vadede ayrılıkçıların Kiev yönetimince affını da içeriyordu. Ancak Ukrayna’da ateşkes kararı tansiyonu düşürmeye yetmedi. Ateşkes süresince Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna ordusu bir çok kez çatıştı.

Kiev’den yapılan açıklamada da 10 günlük ateşkes süresince 27 Ukrayna askerinin öldürüldüğü belirtildi.

Etiketler: » » » » » »
Share
828 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.