logo

17 Mayıs 2014

UEFA’dan Galatasaray’a ceza

UEFA, Finansal Fair-Play kriterleri doğrultusunda Galatasaray’a 200 bin Euro ceza kesti. UEFA, Finansal Fair-Play kriterlerine uymadığını belirlediği Bursaspor ve Trabzonspor’a da 200 bin Euro ceza verdi.

uefa

Galatasaray Kulübü, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ile UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu arasında anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimizin UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri’ne uyumu konusunda bir süredir devam eden kamuoyunu yanıltmaya ve yanlış yönlendirmeye yönelik gayretlere rağmen, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada belirtildiği gibi, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ile UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu arasında anlaşmaya varılmıştır.

Söz konusu anlaşma kapsamında, UEFA turnuvalarından şirketimizin hak kazanacağı gelirlerden 200 bin avronun mahsup edilmesi karşılığında ve açıklamada belirtilen kurallara riayet etmek kaydıyla iki sezon boyunca muafiyet kazanılmış olup, bu süre sonunda Finansal Fair Play Düzenlemeleri kapsamında belirlenmiş olan sınırların içinde kalınması için çaba gösterilecektir. Ayrıca bilinmelidir ki, UEFA mevzuatına tabi Türk kulüpleri, avro bölgesi kulüplerinden farklı olarak önemli bir kur zararı riski dezavantajıyla karşı karşıyadır. Şirketimiz, bu konuda tüm Türk takımlarının haklarını koruyacak şekilde UEFA ile görüşmelere devam edecektir.”

KAP’A YAPILAN AÇIKLAMA
Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş.’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında ise şunlar kaydedildi:

“Daha önce şirketimizin 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyle UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri kapsamında belirlenmiş olan başa baş açık (break-even deficit) sınırını yaklaşık 9,4 milyon avro aşmış olduğu kamuoyuna açıklanmıştı. Müteakip incelemeler neticesinde söz konusu aşımın 4,3 milyon avro olduğu belirlenmiş ve bu konuyla ilgili olarak, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play
Düzenlemeleri kapsamında UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu ile Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatirimlar A.Ş. (“Şirket”) arasında 16  Mayıs 2014 tarihinde anlaşmaya varılmıştır. 2014-15 ve 2015-16 futbol sezonlarını kapsayan anlaşmaya göre;

– Şirket 2015-2016 izleme periodu (monitoring period) sonuna kadar UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Düzenlemeleri’nde tarif edildiği şekilde başa-baş uyumluluğunu sağlamayı kabul etmiştir. Diğer bir ifadeyle, 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 raporlama periyotlarına ait toplam başa baş sonucu, başa-baş fazlası veya UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Düzenlemeleri madde 63’te tarif edilen kabul edilebilir sapmalar içinde kalacaktır.

– Anlaşmaya göre şirketimiz, çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin giderlerin, anlaşma süresini kapsayan finansal raporlama dönemleri boyunca arttırılmayacağını taahhüt etmiştir.

– Şirketimiz 2013-2014 sezonuna ait UEFA gelirlerimizden 200.000 avronun UEFA tarafından mahsup edileceğini kabul etmiştir.

Şirketimiz, ilgili anlaşma maddeleri ve mevzuat çerçevesinde UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu’na altı aylık dönemler aralığında ilerleme raporu sunacaktır.”

UEFA, TRABZON VE BURSA’YA DA CEZAYI KESTİ
UEFA, Galatasaray’ın ardından Finansal Fair-Play kuralları kapsamında Trabzonspor ve Bursaspor’a da ceza verdi.

İki ekibe de 200 bin Euro ceza verilirken, çalışanlara ödenecek maaşlara da 2014/15 sezonu boyunca sınırlama getirildi.

Öte yandan iki ekibin de 6 ayda bir yeni bir raporlama yapmasının zorunlu görüldüğü belirtildi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
732 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.