logo

Türk hava sahasında büyük korku

Türk hava sahasına giren yolcu uçağının pilotu kestirirken, yardımcısı da tabletiyle ilgileniyordu. Uçaktaki 300 yolcuyu kurtarmak ise, Ankara’daki kontrol kulesine düştü.

pilot-uçak Jet Airways

Hindistan’ın en prestijli hava yolu şirketlerinden “Jet Airways” ait bir yolcu uçağı Türk hava sahasında büyük tehlike atlattı. 300 yolcunun bulunduğu uçağı ise, Ankara’da kontrol kulesindeki görevli kurtardı.

“Jet Airways”e ait Boeing 777-300 tipi yolcu uçağı 300 yolcusuyla Hindistan’ın Mumbai kentinden havalanarak Belçika’nın başkenti Brüksel’e gidiyordu.

Türkiye hava sahasına girene kadar normal bir uçuş gerçekleştiren yolcu uçağı, Ankara üzerinde büyük bir talihsizlik yaşadı.

Yolcu uçağının pilotu kestirirken, yardımcı pilot da, tabletiyle meşguldu. Uçak bu sırada hızla irtifa kaybetmeye başladı. 10000 metrede uçması gereken uçak 1500 metre irtifa kaybetti. Üstelik bu durumdan uçaktaki görevlilerin de haberi yoktu.

Hindistan havayollarına ait yolcu uçağının imdadına Türk kontrol kulesindeki görevli yetişti. Acil çağrı gönderen Türk yetkili, 10000 metrede uçması gereken uçağın niçin 1500 metre alçaktan uçtuğunu sordu.

Türk yetkili, yolcu uçağının derhal 10000 bin metre seviyesinde uçmasını bildirdi. Yardımcı pilot, uyuyan pilotu kaldırarak uçağın tekrar normal seyrine dönmesini sağladı.

Ancak uçaktaki mürettebat havada yaşanan bu talihsizliği Hindistan Sivil Havacılık Merkezi’ne bildirmedi. Uçuş regülatörüne gelen anonim bir SMS, “Jet Airways”in havada yaşadığı olaydan Hindistan Sivil Havacılık Merkezi’ni haberder etti.

Havada yaşanan bu dikkatsizlik sonrası Hindistan Sivil Havacılık Merkezi (DGCA) soruşturma başlattı.

Hindistan Sivil Havacılık Merkezi, soruşturma tamamlanana kadar yolcu uçağının pilotu ve yardımcısını uçuşlarden men etti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
718 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.