logo

Tuncay Güney için yakalama kararı

Ergenekon soruşturmasında Tuncay Güney hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Tuncay Güney “Ergenekon” soruşturmasının kilit ismi Tuncay Güney için karar…

Dönemin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanmasının ardından temyiz için Yargıtay’a gönderilen Ergenekon davası haricinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturma devam ediliyor.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mesut Erdinç Bayhan, yurt dışında yaşadığı belirtilen firari şüpheli Tuncay Güney hakkında, “Ergenekon silahlı terör örgütüne üyelik” ve “casusluk” suçlamalarına ilişkin yakalama emri çıkarılmasını talep etti.

Bu talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Güney hakkında, yakalama emri çıkarılmasına hükmetti.

Hakimlik ayrıca, Güney’in kırmızı bültenle aranması ve bulunduğu ülkeden iadesi için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasını da kararlaştıracak.

Ergenekon soruşturması 12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye’de bir gecekondunun çatı katında bulunan 27 el bombası ile başlamıştı.

Ergenekon soruşturmasında hazırlanan 16 iddianame, 6 ayrı davada toplandı.

Organize Suçlar Şubesi’nde verdiği ifade ile “Ergenekon’un kara kutusu” olarak gösterilen Tuncay Güney, soruşturma başlamadan Kanada’ya kaçmıştı.

Güney, mahkemenin gönderdiği soruları yanıtlamaktan kaçınmıştı.

Sanık avukatlarının Tuncay Güney hakkında yakalama kararı çıkartılması talebi duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in “etkin pişmanlıktan yararlanabilir” mütaalasıyla reddedilmişti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.