logo

TEOG sonrası boş kontenjanlar açıklandı

Dün 40 bin öğretmenin kontenjanlarının belli olmasının ardından, TEOG sonrası boş kontenjanlar da açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 40 bin öğretmen ataması için kadro kontenjanlarını dün açıklamıştı.

Merak edilen, öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağıydı ve açıklama Bakan Nabi Avcı’dan geldi.

Avcı, “Bugünden itibaren 5 iş günü öğretmen adaylarından tercih alacağız. Perşembe gününe kadar tercihler devam edecek. Cuma gününden itibaren öğretmenler hangi okula atandığını öğrenmiş olacak” dedi.

Bakanı Avc, üniversiteye giriş sistemine ilişkin de, “Bilişim teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle 3 sene sonra 5 sene sonra, biz hem sınıf içi etkinliklerimizi hem bütün bir lise boyunca çocuklarımızın performanslarının ölçümlerini çok daha yakından, bireysel özelliklerini göz ardı etmeyecek kadar derinlemesine takip edilebilir duruma geleceğiz. O zaman belki bugün bildiğimiz anlamda bir sınava ihtiyaç olmayabilir” açıklamasında bulundu.

“Lise yerleştirmelerde 1 milyon 136 bin 546 öğrenci tercih yaptı. Bunların bir milyon 57 bin 799’u 15 tercihinden birine yerleşti. Sorunsuz. Yüzde 93’ü listedeki tercihlerinden birine yerleşti. Bir milyon 57 bin öğrencinin, yarıdan fazlası, 550 bini ilk 3 tercihten birine yerleşti. Bu müthiş bir başarı. 15 tercihininden birine yerleşememiş öğrencilerimiz de 78 bin 477 kişi bunlardan B grubuna yerleşti. Onda da sorun yok.

TEOG sisteminde hiç tercih etmediği halde imam hatip okullarına yerleştirilenlerin sayısı 45. Sonuçlara göre yapılacak nakil işlemlerinin üçüncü haftasında, ortaöğretim kurumlarında oluşan boş kontenjan sayısı bugün akşam açıklanacak. 30 bin dolayında boş kontenjan olacağı öngörülüyor.

93 bin öğrenci, A grubunda yani 15 okul tercihinde, birinci sırada imam hatip yazmış. Bunlardan kaçını biz yerleştirmişiz 53 bin. Birinci tercihi imam hatip olduğu halde yerleşememiş 40 bin öğrenci var. Ben niye istemediği halde öğrencileri imam hatibe yönlendireyim. Zaten orayı birinci derecede isteyen o kadar öğrenci varken yerleşememiş.”

’39 BİN 37 BOŞ KONTENJAN’
Temel ve Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) sonrası boş kontenjanlar açıklandı.

A haber’de soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 39 bin 37 boş kontenjan olduğunu söyledi.

Nakil yaptırmak isteyenler için Başvuru süresi pazartesiden itibaren başlıyor.

Etiketler: » »
Share
731 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.