logo

Suriye ve Hamas heyeti İran’da

Muhammed Nasr, Sami Hatır ve Usame Hamdan’dan oluşan Hamas heyeti İran’da temaslara başladı. İran bugün ayrca suriye Dışişleri Bakanı Muallim’i de ağırlıyor

Hasan Ruhaniİran’a giden Hamas yetkililerinden oluşan heyetin başkenti Tahran’da temaslara başladığı bildirildi. Diğer taraftan Suriye rejiminin Dışişleri Bakanı Velid el Muallim de Tahran’da temaslarda bulundu.

Hamas hareketine yakın kaynaklarından alınan bilgiye göre, hareketin siyasi büro üyeleri Muhammed Nasr, Sami Hatır ve Usame Hamdan’dan oluşan heyet, Tahran’daki yetkililerle temaslarda bulunuyor.

Söz konusu ziyaretin Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in İran’a gerçekleştirmesi beklenen ziyareti için ön hazırlık amacı taşıdığını belirten kaynaklar, heyete Hamas’ın başka yetkililerinin de katılmasının hedeflendiğini ancak Refah Sınır Kapısı’nın Mısır tarafından kapatılması nedeniyle yöneticilerin heyete iştirak edemediği kaydedildi.

HASAN RUHANİ, SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANINI KABUL ETTİ
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Tahran’a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim’i kabul etti. Ruhani, Muallim’le görüşmesi sırasında, Suriye’deki muhalif grupları sert bir dille eleştirdi ve ‘terörist’ olmakla suçladı.

Ruhani görüşme sırasında yaptığı açıklamasında, “Silahlı olan gruplar muhalif değil teröristlerdir. Suriye hükümeti ve ordusu onları yenebilecek ve ülkelerini koruyabilecek kabiliyete sahiptirler. Bu teröristlerin amacı, bölgede şiddeti ve cinayeti yaymaktır. ABD ve onun müttefikleri bu teröristleri destekliyor” ifadelerini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim dün de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le bir araya geldi. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.