logo

”Somali’yi bırak Soma’ya bak”a yanıt

Başbakan Erdoğan, Soma faciasının ardından kendisine ve hükümete yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan TİKA’nın yeni projelerinin açılış töreninde konuşuyor.

Soma’daki faciada hayatını kaybedenler için rahmet ve geride kalanlar için sabır dileyerek sözlerine başlayan Başbakan Tayyip Erdoğan sözlerine “Allah yeryüzündeki hiçbir ülkeye böyle bir acı yaşatmasın” diyerek başladı.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Tarifi mümkün olmayan bir acıyı yaşıyoruz. Yarın partimizin toplantısında bu faciayı tüm boyutları ile ele alacağız ve alınacak tedbirleri belirleyip açıklayacağız.”

Başbakan Erdoğan, Soma faciasının ardından hükümete yapılan “Somali’yi bırak Soma’ya bak” eleştirilerine de yanıt verdi: Zaman zaman, bizim bu uluslararası yardımlarımız eleştiri konusu yapılıyor. İşte en son, bunu üzülerek ifade ediyorum, ‘Somali’yi bırak, Soma’ya bak’ tarzında insaf ve vicdan dışı ifadelerle dile getirildi. Acımız daha çok sıcakken, yaralarımız tazeyken, yüreklerimiz hala kanarken bu eleştiriler üzerinde durmayacağım. Ama şunu ifade etmek durumundayım: Biz Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle, Soma’ya da ulaştık, oradaki yaraları bir an önce sardık, sarıyoruz, saracağız, ama Somali’ye de ulaşacak güçte bir devletiz artık. Büyük ülke olmak neyi gerektiyorsa onu yaptık.”

Simav ve Van gibi büyük felaketlerin ardından hükümetin üzerine düşen ne varsa yaptığını dile getiren Başbakan “Soma’daki 371 vatandaşımız için her türlü yardım yapılacak. Kardeşlerimiz mağdur olmayacak, tüm yardımlar AFAD üzerinden yapılacak. Diğerlerine güvenmeyin” dedi.

Erdoğan daha sonra dilinin sürçtüğünü belirterek 371 sayısını 301 olarak düzeltti.

Erdoğan, facianın yaşandığı madenin sahibinin AK Parti’li olduğu iddiasının da yalan olduğunu dile getirdi.

TİKA’NIN ÇALIŞMALARI
Başbakan Erdoğan, ATO Congresium’da, TİKA tarafından tamamlanan ortak projelerin açılışının yapıldığı “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmaya, TİKA’ya beş kıta üzerinde sürdürdükleri muazzam projeler için teşekkürlerini ileterek başlayan Erdoğan, dünyanın dört bir yanına dağılmış tüm TİKA çalışanlarını, emekleri, heyecanları, ortaya koydukları muhteşem eserleri nedeniyle tek tek kutladı.

Erdoğan, ”Bu anlamlı günde, bu anlamlı açılışta heyecanımızı paylaşan dost ve kardeş ülkelerin temsilcilerine de şahsım ve milletim adına teşekkür ediyor, onların şahsında tüm dosta ve kardeş ülke halklarını buradan muhabbetle selamlıyorum” diye konuştu.

Türkiye bu büyük maden faciasında derin bir matem yaşarken bazı ülkelerde de büyük felaketlerin yaşandığını üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Erdoğan, ”Bosna Hersek’te ve Sırbistan’da son 120 yılın en etkili yağışları nedeniyle çok sayıda yerleşim birimi ve tarım arazisi sular altında kaldı” diye konuştu.

Dün akşam Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüştüğünü bildiren Erdoğan, kendilerinin talepleri olduğunu ve bu sabah o taleplerin ulaştırıldığını söyledi.

Erdoğan, ”Kendisiyle bu sabah tekrar görüştüm. Yardımların kendilerine ulaştığını da öğrendim. Yeni neler gerekiyorsa bunları da gerek AFAD, gerek Kızılay gibi kurumlarımız vasıtasıyla da inşallah telafi etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Ekiplerimiz orada. TİKA, zaten başından itibaren işin içerisinde ve desteklerini sürdürüyor” dedi.

Şu ana kadar 44 kişinin sel baskınlarında hayatını kaybettiğini, hem can kaybının hem de maddi kaybın artacağı yönünde haberler aldıklarını belirten Erdoğan, TİKA’ya tekrar burada verdiği mücadele sebebiyle teşekkür etti.

Aynı şekilde AFAD ve Kızılayın da afet bölgesinde şu anda aktif durumda olduğunu belirten Erdoğan, Bosna Hersek ve Sırbistan halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Birazdan canlı bağlanacakları Gürcistan’da, ülkenin kuzeyindeki bir baraj inşaatında toprak kayması sonucu enkaz altında kalanların olduğu haberlerini aldıklarını söyleyen Erdoğan, bu kazadan dolayı Gürcistan’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Bir başka facia da Laos’ta yaşandığını anımsatan Erdoğan, askeri bir uçağın düşmesi sonucu aralarında Laos Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanının da bulunduğu 20 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Erdoğan, dost Laos halkına da başsağlığı diledi.

TİKA’nın tamamladığı 5 ülkedeki 5 projeyi son derece anlamlı bir günde hizmete aldıklarını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Evet, bugün 19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemal’in 1919’da Samsun’a çıkarak 95 yıl önce milli mücadelenin ateşini yaktığı, o anlamlı günün 95’inci yılını idrak ediyoruz. Türkiye genelinde tüm gençlerimizin, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal’i minnetle yad ediyoruz. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, ahirete intikal etmiş tüm gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal kendisine ‘doğum tarihi’ sorulduğunda ’19 Mayıs’ diye cevaplamıştı. Evet kendi ifadesiyle doğum yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal’in hatırasına denk düşen anlamlı bir açılış yapıyoruz. TİKA, Makedonya’da, Makedon bakanlarıyla işbirliği içinde Gazi Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Efendi’nin evinin yerini tespit etti. Makedonya’nın Jupa Belediyesine bağlı Kocacık köyünde bu evi aslına uygun şekilde inşa etmeyi projelendirdik. 2011 yılında çalışmalara başladık. Selanik’teki evi nasıl aslına uygun olarak restore ettiysek, bu evi de aynı şekilde restore ettik. İki adet anı evini tamamladık. Bugün işte bu anı evlerini artık ziyaretçilerin hizmetine açıyoruz. Kocacık köyüne gidenler Gazi Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Efendi’nin bu anı evlerini ziyaret edebilecek, tarihi orada yaşayabilecek, müze evlerinde Gazi Mustafa Kemal’in babasının, dedelerinin iklimini orada teneffüs edebilecek. Kendi ifadesiyle doğum gününde, ayrıca milli mücadeleyi başlattığı günde 19 Mayıs’ın 95’inci yıl dönümünde bu büyük ve anlamlı eseri vücuda getirmenin iftiharını milletçe hep birlikte yaşıyoruz. Bu anı evlerinin Türkiye için, Makedonya için, insanlık tarihi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
721 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.