logo

Sığınma için Rusya’ya yeni başvuru

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın dinleme ve izleme programını basına sızdırdığı için Washington’un kaçak ilan ettiği Snowden, Rusya’dan yeniden sığınma hakkı istedi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın milyonlarca kişinin telefon konuşmalarını kaydederek istihbarat topladığını ortaya koyan belgeleri sızdırdıktan sonra ABD tarafından kaçak ilan edilen Edward Snowden, Rusya’dan yeniden sığınma hakkı talep etti.

Rusya geçtiğimiz yıl CIA eski çalışanı Edward Snowden’a 1 yıllık siyasi sığınma hakkı tanımıştı. Bu süre yarın doluyor.

Rusya bu talebi reddederse yaklaşık bir senedir geçici sığınmacı olarak Rusya’da yaşayan Snowden’in 1 Ağustos’ta ülkeden ayrılması gerekecek.

Geçici sığınma süresi yarın bitecek olan Snowden’in avukatı Anatoli Kuçerena, Rusya’nın müvekili için en güvenli yer olduğunu ve siyasi sığınma almak için gerekli yerlere başvurduklarını belirtti.

Konu hakkında resmi makamlardan kesin bir açıklama yapılmazken, Rusya’nın Edward Snowden’in sığınma talebini birkez daha kabul edeceği iddia ediliyor.

NSA eski sistem analisti Edward Snowden, ABD’de 3 ayrı suçtan aranıyor ve 30 yıl hapsi isteniyor. Snowden, NSA belgelerini sızdırdıktan sonra ABD’den Hong Kong’a uçmuş ve oradan Rusya’ya giriş yapmıştı.

Moskova’daki Sheremetyevo Havalanında mahsur kalan ve ABD pasaportu iptal edilen Snowden’in, daha sonra Rusya’da 1 yıl boyunca geçici sığınmacı olarak kalmasına izin verilmişti.

Rusya’nın vereceği Snowden kararının son zamanlarda Ukrayna’da artan tansiyon nedeniyle gergin olan ABD, Rusya ilişkilerine nasıl yansıyacağı ise belirsizliğini koruyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
606 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.