logo

Rusya AB’yi gazla tehdit etti

AB, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırımları devreye sokma kararını onayladı. Moskova’nın cevabı ise, geçikmedi. Rusya, Avrupa’yı ilk kez “gaz vanalarını kısmak”la tehdit etti.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times”ta yer alan habere göre, Rusya, Avrupa ülkelerine gönderdiği gaz konusunda AB ülkelerini ilk kez açıkça tehdit etti.

Avrupa’yı uyaran Rusya, bu ülkelere gönderdiği gazın Ukrayna’ya verilmemesini talep etti. Avrupa ülkelerinin, Ukrayna’yı Rus gazıyla desteklemeye devam etmesi halinde Moskova, vanaları kısacak.

Bu durumda önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında hem Avrupa hem de Ukrayna soğuk bir kış geçirmek zorunda kalacak.

AB’DEN YENİ YAPTIRIM KARARI
Avrupa Birliği ise, Ukrayna krizi bağlamında Rusya’ya yeni yaptırımları devreye sokma kararını onayladı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB’nin mevcut yaptırım paketini genişlettiğini yazılı bir açıklamayla duyurdu. Yeni listenin birkaç gün içinde AB Resmi Gazetesi’nde yayınlandıktan sonra devreye gireceği belirtildi.

Bu sürenin ateşkes anlaşması ve barış planının uygulanmasına ilişkin değerlendirme yapma olanağı tanıyacağını belirten Van Rompuy, “AB, alandaki duruma göre üzerinde anlaşılan yaptırımları tümden ya da kısmi olarak gözden geçirmeye hazırdır” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
678 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.