logo

”Referandum yeni bir dönemin başlangıcı”

erdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iftar programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Yaşadığımız her badire birilerinin yüzündeki maskeyi indirdi, bölücü terör örgütünün eylemlerinde de bunu yaşıyoruz.

Türkiye’yi çökertmek için projeler yapılırken birilerinin de bunlara çanak tuttuğunu gördük.

Biliyoruz ki boş durmayacaklar. Mevcut sorunları kaşımayı sürdürmenin yanında, yeni senaryolarla, yeni tuzaklarla ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışacaklar. Milletimiz tüm bu saldırılara, tüm bu oyunlara karşı sağlam bir duruş sergilemiştir. Biz şunun gayet iyi farkındayız. Milletimizin bize verdiği destek, şahsımıza değil, işte bu saldırılar karşısında kendi adına verdiğimiz mücadeleyedir. Biz hep birlikte, bu mücadeleyi samimiyetle ve kararlılıkla sürdürdüğümüz müddetçe milletimizin desteğinin bizimle olacağından en küçük bir şüphe duymuyorum.

Paralel ihanet çetesinin başı çektiği darbe girişiminde bulundular, milletin sinesine çarptılar.

Eylem için yığınak yaptıkları ilçelerde yok olup gittiler, milletimiz tüm bu saldırılara karşı sağlam duruş sergilemiştir.

Bedel ödediğimiz bir diğer alan da ekonomidir, Türkiye’ye ekonomik saldırı başlatanlar başaramadılar.

Temel ekonomik veriler ülkemizin yükseliş trendine girdiğini gösteriyor.

Biz 2 bin 200 yıllık devlet tecrübemizden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz.

Ayın 30’unda inşallah Osman Gazi Köprüsü’nün açılışını yapıyoruz. İstanbul’dan Osman Gazi Köprüsü’nü geçiyoruz ta Orhan Gazi’ye kadar ‘non stop’ gidiyoruz. Nereden nereye… Artık körfezi dolaşmak yok. Yemyeşil ormanların içinden gayet güzel bir seyir. Bitmedi, 26 Ağustos’ta inşallah bu defa Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açıyoruz. İnşallah bu yıl açılışlar yılı olacak. Temellerini attık, Rabbim şimdi de açılışlarını yapmayı nasip etti. Orada da inşallah yeni ihalelerle birlikte Kınalı’dan girilecek ta Akyazı’dan çıkılacak. Bu arada inşallah, yeni ihale de yapılıyor bu ihaleyle birlikte, 4 gidiş, 4 gelişin ortasından bir de hızlı trenin inşallah geçişini yapacağız. Bitmedi, 26 Aralık’ta da Boğazın altından Avrasya Tüneli’ni de çalıştırmaya başlayacağız.

(İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı) Demokrasiye, milli iradeye saygıyı esas alan bir siyasi anlayışın mensupları olarak referandum sonuçlarının İngiliz halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm dünyayla birlikte biz de referandum sonucunun ‘evet’ olarak çıkmasını bekliyorduk ama sonuç bu şekilde tecelli etti. İngiliz halkının verdiği bu kararı İngiltere ve Avrupa Birliği için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum.

Avrupa’nın Türkiye’ye karşı çifte standartı artık gizlenemeyecek duruma geldi.

İkircikli davranmayın’ dedik, bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir. Alacaksanız, ‘buyurun’ deyin, almayacaksanız ‘boşuna uğraşmayın, almayacağız sizi, bizi de yormayın, siz de yorulmayın’ deyin. Ama hep aldattılar, dürüst davranmadılar. İşte şimdi buyurun İngiltere… Ne dedi  ‘3000 yılına kadar Türkiye giremez’ dedi. Şimdi ne oldu  Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak…

Biz Avrupa Birliğini önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk ama hep bizi oyaladınız. Beraber müzakere masasına oturduğumuz kişilerle maalesef bizi ayırt ettiniz. İşte son olarak göçmenler konusunda takındığı insani ve ahlaki olmayan yaklaşım, Avrupa Birliğinin tutarlılığını ciddi şekilde tartışmaya açmıştır. Avrupa’da yükselen ırkçı ve İslamofobik akımlar ile -kimse demesin Avrupa İslamofobik değil. Hayır, işte ben söylüyorum- şu anda Türkiye’ye yapılan uygulama İslamofobiktir, onun için bizi almakta bunlar gecikiyorlar.

İngiltere’nin birlikten ayrılma kararı endişeleri daha da derinleştirdi. Gerekirse Kopenhag kriterlerinin adını değiştirir Ankara kriterleri koyar yolumuza devam ederiz.

AB tutumunu değiştirmezse yeni ayrılıklar gelecektir.

İşte Amerika. Aynı şey orada. Şu anda adaylardan bir tanesi Müslümanlara vuruyor, vuruşturuyor. Sayın Obama burada Müslümanlardan yana tavır koyuyor, ‘Böyle bir ayırım yapamazsınız’ diyor ama diğer aday, Müslümanların Amerika’da olmasına adamın tahammülü yok. Bir de gelmiş burada bir yerde bir marka koymuşlar onun adına. O markayı aslında binasına koyanlar onu süratle kaldırması lazım. Ben de bir yanlış yaptım oranın açılışını yaptım.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
367 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.