logo

‘Peşmerge sayısı 150’ye indirildi’

Kobani’ye gönderilecek Peşmerge sayısının 200’den 150’ye indirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgür Suriye Ordusu’ndan 1300 kişinin geçiş güzergahının da müzakere edildiğini söyledi.

Erdoğan-Hendrik Ilves Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves görüştü. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçişiyle ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

“Daha önce de ifade ettiğim gibi biz Sayın Obama’ya ‘Özellikle burada tercih edilmesi gereken Hür Suriye Ordusu olabilir birinci derecede, ikinci derecede de Peşmergeler olabilir demiştik. Daha sonraki gelişmelerde tabii bir kaç gün geçtikten sonra Peşmergelerden PYD bir grubun gelmesini ki 200 kişi kadar kabul etti. Az önce aldığım bilgiye göre bu sayı şimdi 150’ye indirilmiş.

Hür Suriye Ordusu’ndan ise bin 300 kişiyi şu anda PYD kabul ettiğini ifade etmiş ve konuyla ilgili ilgili olarak da şu anda ilgili birimlerimiz bu geçiş güzergahının nasıl olması gerekir, bunu müzakere ediyorlar. Hür Suriye Ordusu’nun bizim tarafımızdan ilgili bölgeye geçmesi noktasında zaten bir sıkıntımız yok. Buna olumlu yaklaştığımızı daha önce de söylemiştik.”

Kırım’daki Tatarlara ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Kırım Tatarlarına yönelik Rusya’nın atmış olduğu adımı tanımadığımızı söylemiştik, şu anda da bunu tanımıyoruz. Bu konuyla ilgili her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Bunları en üst düzeyde görüşmeye başta Sayın Putin olmak üzere kendileriyle devam ediyoruz. Çünkü artık bu asırda bu tür olayları diplomatik yollarla bir barış güvencesi içerisinde sürdürmek ve çözmekten yanayız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kırım Tararlarına verdikleri destek nedeniyle Estonya’ya da teşekkür etti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.