logo

‘Oynanan oyun sıradan, rastgele, basit bir oyun değil’

Türkiye’nin sınırlarında bir oyun oynandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Oynanan oyun sıradan, rastgele, basit bir oyun değil” dedi. Erdoğan, PKK ve isim vermeden HDP’nin de bu oyunun içinde yer aldığını savundu.

Erdoğan-gazetecilerCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Estonya dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ”PYD, Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu’nun bölgeye gelmesi durumunda oyununun bozulacağını düşünüyor” dedi.

Bölgede bir tür tuzak kurulduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Bu tuzağı veya bu tezgahı kuran muhtemelen başka bir mantık, daha üst bir akıl var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle konuştu:

”Şunun üzerinde iyi düşünmemiz lazım: Bu tuzağı veya bu tezgahı kuran muhtemelen başka bir mantık var. Yani şu anda PYD’nin mantalitesinin bu kadar güçlü olduğunu ben düşünmüyorum. Muhtemelen daha üst bir akıl var. Onu artık siz düşüneceksiniz.”

Erdoğan, PYD’nin Kobani’de Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu’nu istemediğini ise şu sözlerle anlattı:

”PYD, peşmergenin gelmesi durumunda oyununun bozulacağını düşünüyor. Hür Suriye Ordusu da bin 300 kişiyi göndermeyi kabul etti ve adımı attı. Özgür Suriye Ordusu’nun attığı bu adım birçok tuzağı da bozuyor. Onun için ben bunu çok hayırlı bir adım olarak görüyorum. PYD’nin tezgâhını, tuzağını bozacak.”

Türkiye sınırlarında oyun oynandığını da söyleyen Erdoğan PKK’yı ve isim vermeden HDP’yi işaret etti.

Erdoğan, “Sınırlarımızda oynanan oyun sıradan, rastgele, basit bir oyun değil. Çünkü, bin 295 kilometrede bu oyun oynanıyor. Çözüm sürecini özellikle engellenme gayretleri de bu işin içinde. PKK da uzantısı olan siyasi parti de barışı istemiyor. Fakat İmralı gördüğüm kadarıyla rahatsız oldu ve ‘Çözüm sürecini bozmayın, engellemeyin’ diye açıklama yaptı” dedi.

Çözüm süreci için 2015 final yılı değerlendirmelerini de yanlış bulduğunu belirten Erdoğan, “Bu noktada bizim için her an finaldir, her an bir başlangıçtır. Bunun böyle bilinmesi lazım” diye konuştu.

Erdoğan, ABD’nin PYD’ye yönelik silah yardımını da değerlendirdi: ”Görüşmelerde Obama’ya söylediğim şuydu: ‘PYD’ye yapılacak olan bu yardımları tasvip etmemiz mümkün değil. Çünkü PYD, PKK ile eş bir terör örgütüdür.’ Bu süreç içerisinde Sayın Obama’nın görüşmeden sonra kalkıp hemen üç tane C 130’la, silah ve mühimmatı Kobani’ye indirmiş olmaları gerçekten tasvip edilmez.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.