logo

‘Operasyonlar sürecek’

İsrail Başbakanı Netanyahu ise operasyonların, Gazze’deki tüneller yok edilince de devam edebileceğini açıkladı.

Gazze saldırılarına devam eden İsrail ateşkes girişimlerine rağmen geri adım atmıyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, saldırıların Hamas’a ait tünellerin imhasından sonra da devam edebileceğini açıkladı.

İlk hedeflerinin kaybolan askeri bulmak ve Hamas’a ait tünelleri yok etmek oduğunu belirten Netanyahu, hedeflerini gerçekleştirdikten sonra da İsrail halkının güvenliğini sağlamak için Hamas’a karşı savaşın sürdürülebileceğini söyledi.

Netanyahu ayrıca, operasyon sonrası uluslararası toplumun Gazze’nin yeniden inşasında rol alması gerektiğini vurguladı.

KAPSAM DARALIYOR MU?
Öte yandan İsrail basını, ordu birliklerinin bazı bölgelerden çekilmeye başladığını duyurdu. Gazze merkezine yakın bazı kara birliklerini sınır noktasına sınır noktasına çekmeye başlayan İsrail, bombardıman nedeniyle Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya’dan kaçan Filistinlilere de eve dönme çağrısı yaptı. Bu adımlar, İsrail’in operasyonun kapsamını daraltacağı yorumlarına neden oldu.

ATEŞKES ÇABALARI
72 saatliğine ilan edilen ve 2 saat sonra bozulan ateşkesi yeniden işler hale getirme çalışmaları da devam ediyor. Ancak Mısır’ın Hamas ve İsrail’i ateşkes masasına oturtma çabalarıysa sonuç vermedi. İsrail Başbakanı da açıklamasında ateşekese değinmedi.

CAMİ VE ÜNİVERSİTE HEDEFTE
Öte yandan Gazze’de ateşkesin son bulmasıyla, İsrail ordusu Gazze’yi vurmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Bombalar bu kez Gazze’deki İslam Üniversitesi’nin kampüsünü hedef aldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazkan, binada ağır hasar meydana geldi. Saldırılar sırasında bir cami de yerle bir oldu.

ÖLÜ SAYISI: BİN 650 
Son 24 saatte 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Gazze’de operasyonun başladığı 7 Temmuz’dan bu yana toplam ölü sayısı ise bin 650’yi geçti. Yaralıların da 8 bini geçtiği belirtildi. İsrail’in asker kaybı ise 61.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
518 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.