logo

‘Onun adı Ekmeleddin İhsanoğlu’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Ortadoğu barışına katkı sunacağını belirterek, “Eğer Ortadoğu’da huzur arıyorsak, barış arıyorsak, insanlar öldürülmesin diyorsak, Ortadoğu’da saygınlığı olan bir insanı cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtmalıyız. Onun adı Ekmeleddin İhsanoğlu” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gümüşhacıköy İlçesi’ni ziyaret etti.

Ziyaret sırasında MHP Gümüşhacıköy İlçe Başkanı Tuğrul Çimir, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na çiçek verdi.

Kılıçdaroğlu, ziyaret sonunda belediye binası önünde toplanan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin siyasi partiler arasında bir seçim olmadığını belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

“Cumhuriyet tarihinde ilk kez 9 siyasi parti bir kişi üzerinde uzlaşıyor. Bu 9 siyasi partinin Türk demokrasi tarihine yaptığı en büyük katkılardan birisidir. Çünkü demokrasilerde dayatma kültürü olmaz. Demokrasilerde ‘benim dediğim doğrudur, diğerlerinin tamamı yalandır’ demek olmaz. Demokrasilerde olmazsa olmaz uzlaşma kültürüdür.

‘MISIR, İSRAİL İLE FİLİSTİN ARASINDA BARIŞI SAĞLAMALI’                                   Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Ortadoğu’da kimse gelip Türkiye’nin kapısını çalmıyor. Kimse gelipte Türkiye’ye ‘Şu savaşı durdur. Bir ateşkesi sağla. Sen bir dönem Ortadoğu’nun en önemli ülkesiydin. Bari senin sesin çıksın. Gel huzuru sağla Ortadoğu’da.’ Hiçbir devlet gelip Türkiye’den bir talepte bulunmuyor.

Biz Mahmud Abbas’ı çağırdık. Dedik ki ‘Bari sen gel Türkiye’ye. Geldi Türkiye’ye. Mısır şu anda İsrail ile Filistin arasında bir ateşkes antlaşmasını yapmak için çaba harcıyor. Biz de Mısır’a açık çağrıda bulunuyoruz. Ateşkesi bir an önce sağlayın, masum insanların kanı akmasın.

‘HİÇBİR VATANDAŞINI TOKATLAMADI,TEKMELETMEDİ’                                                         Ben şuna kesinlikle inanıyorum. Ekmeleddin Bey Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturursa Ortadoğu’yu çok iyi biliyor. Ortadoğu dengelerini biliyor. Batı’da seviliyor, batının dengelerini biliyor.

Eğer Ortadoğu’da huzur arıyorsak, barış arıyorsak, insanlar öldürülmesin diyorsak Ortadoğu’da saygınlığı olan bir insanı cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtmalıyız. Onun adı Ekmeleddin İhsanoğlu.

Cumhurbaşkanı adayları öfke dilini kullanmazlar. Ekmeleddin Bey öfke dilini kullanmıyor. Vatandaşına hakaret etmiyor. Hiçbir vatandaşını tokatlamadı, tekmeletmedi.”

‘ERDOĞAN SAVCILIK ROLÜNÜ ÜSTLENİYOR’
Gümüşhacıköy ilçesindeki programının ardından Merzifon İlçesi’ne geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada bir gazetecinin gözaltına alınıp tutuklanan polislerle ilgili sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bu operasyonun rüşvet ve yolsuzlukları ortaya çıkaran polislere yönelik bir intikam operasyonu olduğunu biliyorum. Bazı yargıçların özellikle belli mahkemelere getirildiğini de biliyoruz. Rıza Sarraf’ı serbest bırakan hakim bugün belli bir yerde pozisyonunu koruyor ve belli kişilerin tutuklanmasına karar veriyorsa o hakimin kendi vicdanıyla o kararı verdiğine ben inanmıyorum.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.