logo

‘Ondan olsa olsa ikinci Sisi olur’

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Sayın İhsanoğlu’nun doğuda ya da batıda sözü geçmiyor ama ondan olsa olsa ikinci Sisi olur” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Keşap ilçesinde AK Parti Giresun İl Teşkilatı divan toplantısına katıldı.

Burada cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini değerlendiren Canikli, Giresun halkından, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a geçmiş seçimlerde olduğu gibi 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde de gereken desteği vermelerini istedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili açıklamalarını eleştiren Canikli, şöyle konuştu:

“Dün sayın Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayları için ‘doğuda ve batıda sözü dinlenen, sözü geçen tek kişi Ekmeleddin İhsanoğlu’dur’ diyor. Son aylarda böyle palavra duymamıştım sayın Kılıçdaroğlu’ndan. Yani Allah aşkına bu konuda uluslararası alanda en ufak, doğuda ya da batıda, hatta daha da daraltalım, doğu diyelim, onu da daraltalım etrafımızdaki dar bölgeyi kastedelim, sözü dinlendiği, ağırlığı olduğu noktasında zerre kadar işaret ve kayıt yok. Tamamen palavra. Yakışıyor sayın Kılıçdaroğlu’na.”

‘BU COĞRAFYA, BU BÖLGE İKİNCİ SİSİ’Yİ KALDIRMAZ’
“Sayın İhsanoğlu’nun doğuda ya da batıda sözü geçmiyor ama ondan olsa olsa ikinci Sisi olur” diyen Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sisi’yi biliyorsunuz, Mısır’da darbe ile iş başına gelen ve daha sonra kendisini cumhurbaşkanı seçtiren kişi Sisi. Neden bu benzetmeyi yapıyorum? Çünkü Sisi’yi destekleyenler ile CHP, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin ortak adayını destekleyenler aynı isimler. Aynı kişiler, aynı çevreler, aynı devletler. Sisi’yi İsrail destekliyor, Kemal Kılıçdaroğlu destekliyor. Biliyorsunuz darbeden sonra destek amacıyla CHP milletvekillerinden oluşan bir ekip Mısır’a, Sisi’ye göndermişti. Bahçeli zaten Kılıçdaroğlu’nun peşinde şu anda. Sürekli solun peşinde. Takıldı sayın Kılıçdaroğlu’nun peşine gidiyor. O ne derse o. Onlar destekliyor.

Uluslararası alanda da aynı şekilde. Devletlerin ismini söylemek istemiyorum. Sisi’yi destekleyen devletler, çevreler, Türkiye içerisinde Sisi’yi destekleyen siyasi partiler Ekmeleddin İhsanoğlu’nu da destekliyor. Aynen ortak noktaları bu. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu bir kişi daha destekliyor. O da paralel yapı. İlave olarak paralel yapı Sisi’yi destekliyor mu bilemiyorum ama Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklediğini biliyoruz. Ortak noktaları bu. Yani bu iki siyasi partinin gösterdiği adaydan olsa olsa ikinci bir Sisi olur ama bu coğrafya, Ortadoğu, Balkanlar, bu bölge ikinci Sisi’yi kaldırmaz.”

Canikli, CHP ve MHP genel başkanlarının cumhurbaşkanı adayı olmamalarının, cumhurbaşkanlığı makamı ile Türk halkını önemsemediklerinin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İlk kez bu kadar yetkili bir cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. Çok önemli bir görev. Esasında böylesine önemli bir pozisyona her siyasi partinin en çok önem verdiği, güçlü gördüğü, layık gördüğü kişiyi aday göstermesi gerekir. Biz onu yaptık. 311 AK Parti milletvekili yeni cumhurbaşkanlığı için en layık olduğuna inandığımız Başbakanımızı aday gösterdi. Buna inanıyoruz. Biz onu yaptık, CHP ve MHP onu yapmadı. CHP ile MHP kendi içlerinde bu makam için uygun bir aday bulamadılar mı Bunun ötesinde kendilerinin olması gerekirdi. Demek ki cumhurbaşkanlığı makamını önemsemiyorlar. Oysa ki halk, millet seçecek, çok önemli bu. Aslında milleti önemsemiyorlar. Millete değer vermiyorlar.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
611 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.