logo

Okullar açıldı

Yeni eğitim-öğretim yılı, 3 aylık tatilin ardından bugün başladı.

Öğrencileri bu eğitim-öğretim yılında bir çok yenilik bekliyor.

Buna göre; teneffüsler 10 dakikadan az olamayacak, birinci dersten sonra geç gelenler yok yazılacak, velilere devamsızlık 5, 20 ve 40 gün olduğunda bildirilecek.

Yazılı sınavla değerlendirme sayısı da üçten ikiye indirildi. Öğrenci talep ederse sınavı yeniden incelenecek.

Tüm derslerden iki performans puanı verilecek. Bunlardan biri performans çalışması, diğeri de derse hazırlığı ve katılımı üzerinden hesaplanacak.

Bir diğer yenilik de seçmeli derslerin bu yıl puanla değerlendirilecek olması. Böylelikle seçmeli derslerin öğrencilerde bıraktığı etkinin objektif değerlendirilmesi sağlanacak.

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı sonrası boş kontenjanlara nakiller ise eylül ayı sonuna dek sürecek.

Özel okula dönüştürülecek olan dershaneler de bu yıl son kez öğrenci kaydı alacak.

Dönüşüme alınmayan dershaneler ile gerekli şartları sağlayamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetleri, 1 Eylül 2015 itibarıyla sonlandırılacak.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin rotasyon sistemini değiştirmeye de hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük illerde yaşanan öğretmen yığılması konusunda sorun yaşadığını belirten Avcı, “Bazı yerlerde bana veliler şikayet ediyor. ‘Benim öğrencim ilkokul üçüncü sınıfa geldi, 6 öğretmen değiştirdi’ diyor. Olmaz, biz giden öğretmenin en az 4 yıl gittiği yerde görev yapmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Okulların açılmasıyla yaklaşık 15 bin öğrenci servisinin yola çıktığı İstanbul’da, bazı noktalarda trafik yoğunluğu oluştu.

Sabah erken saatlerden itibaren Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na karşılıklı geçişlerde her iki köprüde de trafik yoğunluğu gözlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi’nden alınan bilgiye göre, kentin çevre yolları ile ana arterlerde zaman zaman trafik yoğunluğu oluştu. Her iki köprüde trafik, yoğunlaşsa da akıcı bir şekilde devam ediyor.

Öte yandan İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah erken saatlerden itibaren öğrenci servislerini denetledi.

Kentin çeşitli noktalarında bekleyen ekipler, okul servislerinde ehliyet, ruhsat, okul taşıtı kuşağı, emniyet kemeri, yangın tüpü, ilk yardım çantası, stop lambası, güzergah belgesi ve araç muayenesini kontrol etti.

Ekiplerle birlikte denetime katılan Emniyet Amiri Tülay Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, okulların açılmasıyla yaklaşık 15 bin okul servisinin trafiğe çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Yoğunluğu önlemek adına, öğrencilerimizin can güvenliği içerisinde evine ya da okuluna gitmesini sağlamak için, bugünden itibaren 24 saat esasına göre, özellikle okul servisleri üzerinde yoğun şekilde denetim yapacağız. Bu denetimlerde özellikle her koltukta emniyet kemerimiz var mı Cam aksamları sabit ve kapalı mı Kapıları otomatik açılır kapanır vaziyette mi İlk yardım çantası var mı Yangın tüpü var mı Hostes görevlimiz var mı Özellikle bunlarabakacağız. Bunlardan herhangi biri yok ise gerekli cezai işlem uygulanacak.”

Işık, özellikle güzergah izin belgesi olmayan servis araçlarına, 2 bin 50 lira cezai işlem uygulayacaklarını ve trafikten 2 ay süreyle men edeceklerini ifade etti.

Bu uygulamalarla çocukların trafikte daha güvenli olmasını sağlamayı amaçladıklarını anlatan Işık, “Bugün itibarıyla 3 bin 23 personelle havadan da yoğunluk takipi de yapmak kaydıyla yüzlerce noktada, İstanbul’un her noktasında, okul önlerinde, ana arterlerde, kavşaklarda yoğun şekilde okul servislerine yönelik denetimlerimize başladık” dedi.

Fındıklı’da yapılan denetimlerinde bazı araçlarda, yangın tüpü ve ilk yardım çantası gibi eksikliklerden dolayı para cezası kesildi. Bir okul servisinin de muayenesi olmadığı için para cezası kesildi, araç trafikten men edildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
959 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.