logo

‘Musul’u barbarlardan geri alacağız!’

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Musul kentini ele geçiren IŞİD militanlarına karşı mücadele edeceklerini belirterek, “Bu barbarlardan kontrolü geri almaya çalışacağız” dedi. Geri çekilen askerlerin hesap vereceğini de vurgulayan Maliki, şöyle konuştu: “Komutanlar ve askerler kendinize gelin, hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin.”

 Irak Başbakanı Nuri el Maliki, IŞİD militanlarının Musul kentini ele geçirmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Musul’da yaşananları “komplo ve aldatma” olarak niteleyen Maliki, orduda yapılandırmaya gittiklerini söyledi.

Maliki, terörle mücadele etmek için “irade sahibi” gönüllülerden oluşan birlikler kurulacağını dile getirdi.

Terörist bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Maliki, “Sadece hükümete değil, Irak’a yapılmış bir saldırı. Irak’a duyulan güveni yeniden kazanmalıyız. Adımları kararlı bir şekilde atıyoruz. Orduya destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

IŞİD karşısında geri çekilen ordu mensuplarının hesap vereceğini vurgulayan Maliki, “Terörle mücadele etmeyerek geri çekilen tüm sorumlular hesap verecek. Irak ordusunda görevli komutanlar ve askerler kendinize gelin, hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin” dedi.

Maliki, Suriye’de savaşı kaybeden grupların Irak’a yöneldiği görüşünü savunarak, “Suriye’de aradığını bulamayan, kayıplar veren silahlı gruplar Irak’a yöneldi “dedi.

Ülkesinin çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Irak Başbakanı, “Bu barbar insanların kontrolü kaybetmesini, kontrolü geri almaya çalışacağız. Biz vazgeçmiyoruz” dedi.

Maliki, Irak’ın zor anında yanında olduğunu belirttiği Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve Şii yetkililere teşekkür etti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
631 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.