logo

09 Ağustos 2014

Moody’s’tan Türkiye açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s yayımlanması geciken Türkiye değerlendirmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Türkiye’nin kredi notu ile ilgili bir güncelleme yapılmadığı belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesini 8 Ağustos’ta yapması bekleniyordu. Kurum, Türkiye’nin notu ile ilgili bir güncelleme yapılmadığını belirtti.

Konuyla ilgili Moody’s’ten yapılan açıklamada “Moody’s bu açıklamayı 8 Ağustos 2014 tarihli faaliyet takvimine istinaden yapmaktadır. Açıklama piyasalar için bilgi sağlamak amacındadır ve resmi bir kredi notu açıklaması değildir. Moody’s tarafından bildirilen açıklama takvimi, kredi notlarının açıklanabileceği üç tarih belirler ve potansiyel hareketlere ilişkin bir göstergedir” denildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Moody’s’ten negatif değerlendirme beklediğini açıklamasının ardından, piyasalarda not indirimi endişesi baş gösterdi. Zeybekci, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, negatif değerlendirmenin not indirimi anlamına gelmediğine işaret etti.

AK Parti Milletvekili Salih Kapusuz’un ”Not düşürmeye yönelik girişimler var” demesi de beklentilerin eksiye dönmesinde etkili oldu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Hazine’ye Moody’s’ten negatif bir karar geleceğiyle ilgili herhangi bir işaretin gelmediğini söyledi.

GÖRÜNÜMÜ DÜŞÜRMÜŞTÜ
Moody’s, 11 Nisan’da Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi.

Karara gerekçe olarak, Türkiye’nin dış finansman pozisyonu üzerindeki baskının artmasını ve zayıflayan büyüme beklentilerini gösterdi. Kuruluş ayrıca Türkiye’nin baa3 olan kredi notunu teyit etti.

4 HAZİRAN’DA BANKALARIN NOTU DÜŞTÜ
Moody’s 4 Haziran’daysa 11 Türk bankasının kredi notunu düşürdü, yabancı para notunu ise teyit etti. Açıklama olarak, bazı bankaların tek başına ayakta kalma kredi güçleri üzerindeki baskıların ve sistemsel destek seviyesinin yeniden değerlendirilmesinin etkili olduğunu bildirdi.

30 HAZİRAN IRAK UYARISI
Kuruluş, Haziran sonunda ise Irak’ta IŞİD militanları ve ırak ordusu arasında yaşanan çatışmaların Türkiye’nin notu için negatif olduğu uyarısını yaptı. Açıklamada, Irak krizinin Türkiye’nin cari işlemler açığı üzerinde baskı yarattığını, ekonomik büyümeyi baltaladığını ve enflasyonist baskıları artırdığını vurguladı.

YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYEDE TUTUYOR
Moody’s, 16 Mayıs 2013’te Türkiye’nin kredi notunu kademe yükseltti ve “yatırım yapılabilir” ülkeler kategorisine çıkardı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.