logo

‘Konuşun, kimden ne aldılar’

Başbakan Erdoğan, kendisi ve İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunan Savcı Zekeriya Öz ile HSYK’ya sert tepki gösterdi. “Paralel yapı”nın işadamlarından haraç aldığını da ifade eden Erdoğan, “Birçok işadamı konuşmuyor. Konuşun be, kimden ne aldılar” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Eğer pazar günü milletimizin takdiriyle cumhurbaşkanı seçilirsem, Türkiye’nin istikametinde, Türkiye’nin değişiminde, yürüyüşünde hiçbir değişiklik olmayacaktır.

Partimiz hiçbir zaman tek adam partisi olmadı. Paralel yapıyla mücadele benim ya da partimin değil, Türkiye’nin mücadelesidir. Biz bu mücadeleyi yeni istiklal mücadelesi olarak adlandırdık. Ailem, dostlarımdan partimiz ya da hükümetimiz değil, Türkiye Cumhuriyeti milli iradedir.

Bir savcı çıkıp edep dışı, haya dışı, devlet ahlakından öte, eğer bir Başbakan’a saygısızlık yapabiliyorsa bir Bakan’a saygısızlık yapabiliyorsa, bu ülkede yargı artık şüpheleri üzerine çekmeye başlamış demektir. Yargı kararlarıyla konuşur, yargı siyasete cevap vermekle görevli bir kurum değildir.

Şu anda düşünebiliyor musunuz, bu ülkenin HSYK’sı hala savcılık görevini ihlal etmiş olan bu kişi hakkında kalkıp da gerekli olan adımı atmıyor. Neden? İşte paralel yapı denilen zihniyet bu ve bu zihniyet birbirini çok açık net koruma altına alabiliyor. Bunların takipçisi olacağız. Takipçisi olmazsak yargı devleti kurulmuş olur. Bu en büyük tehdittir.

Bir başbakanın yabancı devlet başkanlarıyla yaptığı konuşma neden dinlenir? Bunu rahatlıkla dinliyor, uluslararası servislere veriyorlar. Böyle vatanseverlik olabilir mi? Kritpolu telefonla yaptığım konuşma dinleniyor. Bu casusluk değil de nedir?

Benim Sayın Mahmut Abbas ile yaptığım, Somali Cumhurbaşkanı ile yaptığım konuşmaları bunlar ne yapacaklar, bunları ne için kullanacaklar, bunları kime servis ediyorlar? Ortada alçakça bir ihanet var. Bugün hala bu alçakça ihanet karşısında susanlar varsa çok açık söylüyorum durumlarını gözden geçirsinler. ‘Tayyip Erdoğan çok sert.’ Evet bu durumlar karşısında sertim, eğer bundan rahatsız olanlar varsa ben sert olmaya devam edeceğim.

Sadece siyaseti değil, emniyeti, yargıyı değil iş dünyasını da dizayn etmeye çalışmışlar. Ananaslar, rafineri işleri gelip gidiyor. Tehditler, şantajlar, kumpaslar yapılıyor. İşadamlarından haraç alınıyor. Kusura bakmayın birçok işadamı bu konuda konuşmuyor, konuşun be, kimden ne aldılar, konuşun.

Dün bizi sırtımızdan hançerlediler, ellerine fırsat geçerse bugün birlikte yürüdüklerini de hançerleyecekler.

Enflasyon tek haneli rakamlarda. Faizlerde Merkez Bankası’nın tavrını tasvip etmiyorum. Faizin düşmesi lazım, yatırım için gereklidir. Nerede enflasyon düşük, orada faiz düşüktür. Bunu görmeye mecburuz. Göremiyorsak çok ciddi bir yanlış içindeyiz. Bizim yatırımlardan başka çıkışımız yok.

Faiz düşsün sözlerimden en çok rahatsız olan faiz lobisidir. Reel sektör anlar gibi para kazanamıyor. Gezi olaylarının, 17 Aralık ve 25 Aralık’ın hedefi bu kazanımları geriye götürmektir. İstiyorlar ki eski Türkiye olsun. Hiçbir zaman buna izin vermeyeceğiz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
599 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.