logo

Kobani protestosunda 1 kişi öldü!

Muş Varto’da IŞİD’in Kobani’deki saldırılarını protesto eden gruptan bir genç, kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Denizli’de ise başına taş gelen bir kişi ağır yaralandı. Mardin ve Van’ın bazı ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İstanbul başta olmak üzere yurdun birçok kentinde, IŞİD’in Kobani’deki saldırıları protesto ediliyor.

Muş Varto’da yol kapatıp çevreye molotofkokteyli atan gruba güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi.

Kafasına gaz kapsülü isabet eden 17 yaşındaki Hakan Buksur hayatını kaybetti.

Van’daki protesto gösterilerinde de gerginlik yaşandı. Göstericiler birçok kamu binası ve işyerine zarar verdi. 5 polis atılan taşlardan yaralandı. Erçiş ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Denizli’de de IŞİD’in eylemlerini protesto eden gruba polis müdahale etti.

Eylemcilerin polise attığı taşlardan biri yol kenarında olayları izleyen 65 yaşındaki Abdülkadir Salmaz’a isabet etti. Başından ağır yaralanan Salmaz’ın hayati tehlikesi var.

Atılan taşlar nedenişle emniyet müdür yardımcısı ve iki kişi daha yaralandı.

İSTANBUL’DAKİ PROTESTOLAR
İstanbul Sultangazi, Kadıköy ve Bağcılar’da da eylem vardı. Sultangazi’de bir grup HDP İlçe Teşkilatı Merkezi’nin önünde toplandı.

AK Parti İlçe Merkezi’ne yürümek isteyenlere, polis izin vermedi. Bu sırada bir grup mahalleli, protestoculara tepki gösterdi ve gerginlik iyice tırmandı.

Grupların taş ve sopayla birbirine saldırması üzerine, polis müdahale etti.

Aynı saatlerde, Kadıköy Altıyol’da toplanan gruba polis yine basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti. Başından yaralanan avukat Tamer Doğan hastaneye kaldırıldı.

Bağcılar Meydanı’nda da eylemciler otomobilleri ateşe verdi, çöp konteynerleriyle yol kapattı. Polis TOMA ve biber gazıyla eylemcilere müdahale etti.

BİR ÇOCUK SİLAHLA VURULDU
Batman’da bir grup, Hüda Par il başkanlığına doğru yürüdükten sonra parti binasını taşladı.

Bina önünde bekleyen partililerin de karşılık vermesi üzerine kısa süreli yaşanan gerginlik, polisin zamanında müdahalesiyle sona erdi.

Dağılan gruptaki yüzleri maskeli bazı kişiler, Turgut Özal Bulvarı üzerindeki PTT Merkez Şubesi’ni ateşe verdi.

Güvenlik güçleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Kentteki olaylarda bir çocuk silahla vuruldu. Vücuduna iki kurşun isabet eden çocuğun sağlık durumu ciddi.

6 İLÇEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Mardin kızıltepe’de göstericiler ipekyolu’nu barikatlarla kapattı. 16 gösterici müdahale sırasında yaralanırken, bazı ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Mardin Valiliği’nden yapılan açıklamada, Kızıltepe ve Nusaybin ilçeleri başta olmak üzere ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde saat 17.00 itibarıyla ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

MERSİN’DE 9 YARALI
Mersin’in Tarsus ilçesinde de IŞİD protestosu olaylı geçti. Mustazaflar Derneği’nin binası taşlanınca gerilim kavgaya dönüştü. Olaylarda 9 kişi silah, taş ve sopalarla yaralandı.

ERZURUM’DA MÜDAHALE
HDP Erzurum İl Başkanlığı tarafından Mahallebaşı semtinde IŞİD’in Kobani’ye girmesi protesto edildi.

Eylem yapan gruptakiler, sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Kısa bir süre oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapatan grup, daha sonra çevredeki binalar ile polise taş ve molotofkokteyli atarak, Gölbaşı semtine ilerledi.

Gölbaşı semtinde gösteri yapılmasını istemeyen bazı vatandaşlarla göstericiler arasında kavga çıktı. Yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, gruba biber gazı ile müdahale etti.

Gruptan bazılarının çeşitli kesici alet ve taşlarla polise saldırdıkları görüldü. Biber gazından etkilenen 3 kişi kentteki hastanelere kaldırıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
842 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.