logo

Jeo Biden özür diledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a tepki göstermesinin ardından Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Bu açıklamanın ardından ise iki ülke arasında telefon trafiği yaşandı.

Hürriyet gazetesine konuşan Biden’ın sözcüsü, ABD Başkan yardımcısının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayran olduğunu söyledi.

Biden’ın sözcüsü açıklamasında, “Türkiye, ABD için kritik bir müttefiktir. Başkan Yardımcısı’nın saygı duyduğu ve hayran olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kişisel olarak yakın bir ilişkisi vardır” dedi.

Biden’ın sözlerine de açıklık getiren sözcü, “Başkan Yardımcısı açıklamasında hiç birimizin Suriye içindeki değişik muhalefet unsurları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını anlatmaya çalışıyordu” şeklinde konuştu.

TELEFON TRAFİĞİ YAŞANDI
Bu açıklamaların ardından ABD ile Türkiye arasında bir diplomasi trafiği yaşandı.

ABD Maslahatgüzarı Ross Wilson, Dışişleri Müsteşarı Feridün Sinirloğlu ile görüştü.

ÖZÜR DİLEDİ
Cumhurbaşkanları kaynaklarından edinilen bilgiye göre Joe Biden özür diledi.

Beyaz Saray, gönderdiği açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak, Türkiye veya bölgedeki diğer müttefik ve partnerlerin kasten Suriye’de IŞİD veya diğer şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığına yönelik oluşan herhangi bir imadan dolayı özür dilediğini bildirdi.

Açıklamada, “Başkan Yardımcısı, ABD’nin, Türkiye dahil, IŞİD’in kaynaklarıyla mücadelede dünya genelindeki müttefiklerimiz ve partnerlerimizin yaptıkları fedakarlıklar ve taahhütlere büyük değer verdiğimiz konusuna açıklık getirdi. İki lider, ABD ve Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede yakından çalışmasının önemini teyit etti” ifadesi kullanıldı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
565 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.